Amsterdam, 12. yüzyılda küçük bir balıkçı kasabası iken; şimdilerde şirin evleri, bisiklet yolları, kilometreler boyunca şehri sarmalayan su kanalları, romantik ve bohem yaşam tarzıyla günümüzde müziğin, operanın, sergilerin başkenti. Avrupa’nın en çok ziyaret edilen kentlerinden Amsterdam ve çevresinde yapılacak, yaşanacak öyle çok şey var ki!

Amsterdam’a Nasıl Gidilir

Rengarenk özgürlükler ülkesi Amsterdam’a uçuşunuzu KLM Havayolları ile planlayıp biletinizi Turna.com sitesinden alabilir, sık sık yapılan Amsterdam kampanyalarından birini yakalayabilirsiniz. Turna’ya Facebook ile kolaylıkla üye olun.

Amsterdama Nasil Gidilir

KLM uçağı akşam 17:00’de İstanbul’dan kalkıyor. 3 saat 40 dakikalık bir uçuştan sonra Amsterdam’da oluyorsunuz. Yine pazar günü 20:00 uçağıyla da Atatürk Havalimanı’na dönüyor, böylelikle 2 gece ve 2 tam gündüz Amsterdam’ı keşfediyorsunuz.

İstanbul-Amsterdam arası ortalama 3-3.5 saat kadar sürüyor ve inişler Schiphol Havaalanı’na yapılıyor. Daha uygun fiyatlı havayolları ise Eindhoven ve Rotterdam Havalimanlarına iniş yapıyor.

KLM Royal Dutch Airlines dışında Onur Air‎, Pegasus, AtlasGlobal, TUIfly ve Türk Hava Yolları’nın İstanbul’dan direkt uçuş seferleri bulunuyor.

İstanbul’dan Amsterdam’a gitmenin diğer bir yolu da Ukraine Intl Airlines, Tarom, Swiss, Lufthansa, LOT Polish Airlines, Alitalia, Air France havayolları ile aktarmalar yoluyla gitmek olabilir.

Havaalanından Amsterdam’a merkeze ulaşım

Schiphol Havalimanı: Merkeze 11 km uzaklıkta bulunuyor.

Bazı otellerin Schiphol Havaalanından shuttle servisleri mevcut. Schiphol Havaalanı’nın Amsterdam Centraal Station’a demiryolu bağlantısı bulunmakla birlikte havaalanından şehir merkezine tren ile 15 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Schiphol Havaalanı istasyonu, ayrıca Almanya ve Belçika’daki pek çok şehir ile de bağlantılı.

Amsterdam ulaşım

Rotterdam Havalimanı: Merkeze 57 km uzaklıkta bulunuyor.

Rotterdam Havalimanından Amsterdam’a taksi ile ulaşım 130 Avro tutuyor. Eindhoven’dan ise daha pahalı, bu nedenle taksi ile ulaşım pek tavsiye edilmiyor.

Eindhoven Havalimanı: Merkeze 107 km uzaklıkta bulunuyor.

Eindhoven Havalimanından tren istasyonuna gitmek için yerel bir otobüs olan Hermes Bus 401 ile yolculuk süresi 25 dakika ve saatte 4 sefer yapılıyor, ücreti ise 3.20 Avro veya OV-chipkaart ile 1.71 Avro. Trenle Amsterdam’a yolculuk süresi ise 1 saat 20 dakika, saatte 4 sefer ile ücreti 17.20 Avro. 

Şehir içi ulaşım

Amsterdam gezilecek yerlerin bir çoğuna yürüyerek ulaşmak mümkün. Eğer oteliniz merkeze yakında çoğunlukla toplu taşıma kullanmaya gerek kalmıyor. Amsterdam düz bir şehir olduğundan çok fazla bisiklet yolu var ve bisiklet kiralama olanakları mevut. Tren, tramvay, feribot, metro ve otobüs için kullanılan V-chipkaart ile ulaşım sağlanabiliyor. Bunun yanında 24 saatten başlayıp 7 gün geçerli ulaşım kartı olan GVB Day Passes seçeneği de var.

Amsterdam nasıl gidilir

Gece 00:15’e kadar çalışan tramvaylar, tüm Amsterdam’ı dolaşarak şehri gezmek için uygun. Otobüsler özellikle tramvay saati bittikten sonra ve Amsterdam’ın uzak bölgelerine gidilmek istendiğinde kullanılıyor ve gece otobüsleri Merkez İstasyonu ile Rembrandtplein ve Leidsepleingece bölgeleri arasında 12:00 ile 07:00’a kadar çalışıyor.

40 dakikada bir kalkan ve 3 ayrı rotada 14 durakta duran botlar, su kanallarda 09:50 ile 19:25 saatleri arasında çalışıyor. Rijksmuseum’dan Dam Meydanı’na, Amsterdam’ın görülecek yerleri bu duraklara yakın mesafede bulunuyor üstelik Museumboot adı verilen bot biletlerine birçok müzenin giriş ücretlerinin yarısı da dâhil.

1 YORUM

  1. Amsterdam yazısının önünde fotoğraf çekilme mücadelesi verenleri izlemek icin bile gidebilirim 🙂

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here