Amsterdam, bir şehirden beklenebilecek her şeyin tek bir yerde buluştuğu, kültürel zenginliği ve dünyaca ünlü müzeleriyle oldukça ilginç bir şehir, ancak trafik ve ambiyans bakımından ise küçük bir şehir kadar şirin. Kanalları ise şehre çok farklı ve güzel bir hava katıyor.

Amsterdam’ın en güzel yanı ise herkes için mutlaka yapılacak bir şeylerin olması. Dilerseniz kafanızı dinlemek için etrafta biraz gezebilir, bisikletle dolaşabilir, sanat galerilerini gezebilir, hafif marihuana kullanabilir veya biraz romantizm yaşayabilirsiniz. Amsterdam’da bunların hepsi var.

Amsterdam Yapılacak Şeyler

1. Rijksmuseum’u gezin

Amsterdam Görülecek Yerler Rijksmuseum

Hollanda’nın Ulusal Sanat Galerisi olan Rijksmuseum, içerisinde Rembrandt, Vermeer, Frans Hals ve Jacob van Ruysdael gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserleri bulunuyor. Galeride yer alan en ünlü eserler ise Rembrandt’ın The Night Watch ile Vermeer’in The Milkmaid çalışmaları. 2012’ye kadar uzun yıllar bakımda kalan Rijksmuseum, eskisinden çok daha güzel bir şekilde sanatseverleri karşılıyor.

2. Dam Meydanı’nda dolaşın

Dam Meydanı, Amsterdam

Amsterdam’ın ana ve en ünlü meydanı olan Dam Meydanı, dünyanın birçok yerinden ziyaretçi akınına uğrayan, şehir etkinliklerinin ve festivallerinin yapıldığı bir numaralı mekân. Hemen meydanın yanında ise 1600’lü yıllarda belediye binası olarak kullanılmış Kraliyet Sarayı yer alıyor. 1808’de Kraliyet Sarayına dönüştürülen sarayın yanında bulunan ve 15.yy’a ait gotik bir kilise olan Niewe Kerk, taç giyme törenlerinin yapıldığı önemli bir yapı.

3. Amsterdam kanal turu yapın

Kanallar

Amsterdam kanal turu, Amsterdam yapılacak şeyler listesinin olmazsa olmazlarından.17. yüzyılda Amsterdam tarihi merkezi katman katman çevreleyecek şekilde inşa edilen simetrik kanallar günümüze kadar mükemmel bir şekilde korunmuş. 100 km’den uzun olan kanalların üzerinde 1500’den fazla köprü bulunuyor. Hop on/Hop off su taksileri hemen hemen tüm ana etkinlik bölgelerinde, müzelerde ve alışveriş bölgelerinde duruyor. Botun içinde rahatça keyfinize bakarken bir yandan da Amsterdam’ın en güzel yerlerini görme fırsatınız var. Yılda 3 milyon kişinin katıldığı tur seçenekleri arasında ucuz hop on/hop off taksilerinden lüks salon gemilerine kadar pek çok seçenek bulunuyor. 1 veya 2 günlük değişen bilet fiyatlarının yaklaşık 20 Avro civarı olduğu turlarda kanal üzerinde gezerken yemek yemek isterseniz birçok tur firması kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği olmak üzere farklı seçenekler sunuyor. Dahasını isteyenler için ise tiyatrolar, komedi, caz, blues kanal turlarının da bulunduğu Amsterdam’da, zevkiniz ne olursa olsun mutlaka sizin için bir şeyler var.

4. Begijnhof’u görün

The Begijnhof, Amsterdam

Singel Kanalı’nın iç taraflarında yer alan ve iki gizli girişi bulunan Begijnhof,  bekâr kadınların bekâret yemini ederek günlük toplu ayinlere katılıp dua eden rahibelerin yaşadıkları bölge. Yerel dokuya sahip 47 köy evinin yer aldığı avluda, Amsterdam’ın en eski evi ve bir de Ortaçağ kilisesi bulunuyor.

5. Amstelkring Kilisesini gezin

Amstelkring, Amsterdam

Amsterdam’da Katolikliğin yasaklı dönemlerinde inşa edilen Amstelkring Katolik Kilisesi kanalın hemen yanında bulunuyor. İçerisinde mermer sütunların, altın rengi fresklerin yer aldığı kilise, günümüzde halen evlilik törenlerinin bir numaralı adresi. Müze binası ve çatı katı kilisesine haftanın her günü saat 10.00 ila 17.00 arası ziyaretçi kabul ediliyor.

6. Van Gogh Müzesi’nde sanata doyun

Van Gogh Müzesi, Amsterdam

Dünya’nın en geniş Van Gogh koleksiyonuna sahip olan Van Gogh Müzesi Hollandalı sanatçının eserlerinin kronolojik olarak sergilendiği ve sanatının gelişim sürecini gözler önüne seriyor. Müzede yer alan en ünlü eserler ise “Bedroom in Arles” ile “Sunflower” çalışmaları.

7. Anne Frank Evi’ni ziyaret edin

Anne Frank Evi, Amsterdam

Prinsengracht Kanalı’nda bulunan Anne Frank Evi 2. Dünya savaşında o evde yaşamız bir Yahudi kızın günlüklerinden yola çıkılarak müzeye dönüştürülmüş bir yapı. Nazilerden saklanan Anne ve ailesi, 2.5 yıl burada saklanmış olsalar da hemen hemen hepsi toplama kamplarında hayatını kaybetmiş. Burada bulunan günlük “Anne Frank’ın Günlüğü” adlı bir kitaba da dönüştürülmüş. O günlerin izlerine yakından şahit olmak isterseniz bu müzeyi gezmenizi öneririz.

8. Yüzen Çiçek Pazarında alışveriş yapın

Yüzen Çiçek Pazarı, Amsterdam

Singel Kanalı’nda yer alan ve kusursuz güzelliğiyle yüzen bir pazar şeklinde düzenlenen Yüzen Çiçek Pazarı, birbirinden çeşitli güzellikte çiçeğin yer aldığı rengârenk ve capcanlı bir bölge. Burada içinde bolca lale bulunan hediye sepetleri var, gerçekten çok güzel bir Amsterdam hatırası.

9. Günbatımında bisikletle Amsterdam turu yapın

Gün Batımında Bisikletle Amsterdam Turu

Amsterdam’ı dolaşmak için en ideal saat olan akşam üzeri, gündüz kalabalığın yerini daha sakin bir yoğunluğa bıraktığı kent sokaklarında bisikletle turlamak için birebir. Köprünün üzerine oturup kanalların üzerinden sevgilinizle beraber gün batımını izleyebilirsiniz. Ne kadar romantik değil mi?

10. Red Light District’te eğlenin

Red Light District, Amsterdam

Red Light District Amsterdam’ın kendisi kadar bilinen dünya çapındaki en meşhur yerlerden biri. Genelevlerin, seks shopların, yarı çıplak fahişelerin dans ve gösteriler sunduğu yaramaz bölgede şovlar, akşam saat 23.00’dan sonra başlayıp sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor. Farklı bir deneyim yaşamak için birebir.

Eğer Amsterdam’ı Mart ve Mayıs aylarında ziyaret ediyorsanız, Keukenhof Bahçeleri mutlaka görmeniz gereken bir yer. Bahçe yılın yalnızca bir kaç ayı açık bulunmakla birlikte yaklaşık 7 milyon elle ekilmiş fidelerin filizlenip çiçek açmasını izlemeye olanak sağlıyor.

Amsterdam’ı yakınındaki diğer yerler Edam ve Gouda, Zaanse Schans ve elbette Keukenhof Bahçeleri görülmesi gereken diğer şahane yerler. Hangi mevsim olursa olsun Avrupa turu denildiğinde Amsterdam ilk sıralarda yer alaması gereken bir ülke.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here