AmsterdamHollanda‘nın başkenti. Batı Avrupa’nın kuzeybatısında yer alan Hollanda, doğuda Almanya, güneyde Belçika, batı ve kuzeyde ise Kuzey Denizi ile çevrili. Ülkenin batısında, Kuzey Hollanda eyaletinde yer alan ve 12. yüzyılda Amstel Irmağı’nın kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulan Amsterdam, günümüzde ise Hollanda’nın en büyük yerleşimi, kültürel ve finansal merkezi.

Kent ismi ise, ilk kurulduğu zamanlarda Amstel ırmağının üzerine kurulan su bendi, yani ‘dam’ olan Amstelredamme’ın zamanla Amsterdam olmasından geliyor. Müzeler Şehri unvanına sahip ve Amsterdam, Avrupa’nın olduğu kadar dünyanın da en önemli turistik şehirlerinden biri. Yılda 5 milyon turist ağırlayan kentte, Dam Meydanı başta olmak üzere pek çok meydan, dünyaca ünlü sayısız müze, eşsiz güzellikteki şirin kasabalar, yemyeşil parklar ve mimari açıdan oldukça değerli tarihi dokular bulunuyor.

Amsterdam Nerede

Amsterdam Nerede Nasıl Gidilir

Kendi içinde 70 adaya bölen 50’yi aşkın kanal, Amstel Irmağı tarafından iki bölüme ayrılan Amsterdam’ı, yaklaşık 500 köprüyle birbirine bağlıyor. Kuzey Hollanda Yönetim Birimi’nin merkezi olan Amsterdam aynı zamanda, ülkesinin Rotterdam’dan sonraki ikinci büyük limanına sahip.

Amsterdam, çoğunlukla 17. yüzyıldan kalma yapılarıyla, Avrupa’nın en köklü kent dokularından birini barındırıyor. Eski kent bölgesi, iç içe geçmiş ay biçimindeki kanallardan oluşan Amsterdam’da bu kanalların iki yakasındaki tarihî evlerin bir bölümü, günümüzde ev, geri kalanı ise, kamu ya da özel işyeri olarak kullanılıyor.

Amsterdam Nerede

Yüzlerce kilometrelik kanallardan oluşan, Kuzey Denizi’nin uzantısı Zuider Zee’ye baraj yapıldıktan sonra oluşan İjselmeer Gölü’ne dökülen Îj Irmağı’nın güney yakasında kurulu Amsterdam, Kuzey Deniz Kanalı ile Kuzey Denizi’ne bağlanıyor. 12 m derinliğinde, 120 m genişliğinde olan bu kanal, okyanus gemilerinin giriş çıkışına olanak sağlarken, diğer önemli kanallar, Amsterdam’ı daha uzun bir yoldan Kuzey Denizi’ne ve Rhine (Ren) Irmağı aracılığıyla da güneye bağlıyor. Bu konumundan dolayı elmas kesme ve işlemeciliğinde dünyanın sayılı pazarlarından biri olan kent, yoğun bir endüstri ağı ile örülü.

Deniz seviyesinin altında olan Amsterdam, düz yapıya sahip olmasının avantajını bisiklet dostu olarak kullanmasıyla da dünyaca ünlü. 16-24 m kalınlığındaki bataklık tortullarla dolu, kumlu ve yumuşak bir zemini bulunan Amsterdam’ın bu çürük temel üzerine yapılan binaları, toprağa çakılan kalın kazıklar üzerine oturtularak inşa ediliyor. Etrafı setlerle çevrili, deniz seviyesinden birkaç metre daha aşağılarda kalan, kurutularak denizden kazanılan toprakların uzandığı Amsterdam ve çevresi, denizin kabarmasına karşı bu setlerin muhafazası altında bulunuyor.

Amsterdam’a nasıl gidilir

Amsterdam Nasıl Gidilir

Amsterdam Hollanda’nın önemli birçok kentine kara, hava, deniz yolları ile doğrudan bağlı bulunduğu gibi, birçok uluslararası yolların da başlangıç noktası. Amsterdam gerek şehir içi ulaşımının rahatlığıyla gerekse de dünyanın önemli şehirlerine havayolu ve tren yolu ulaşımında sunduğu seçeneklerle dikkat çeken bir şehir. Dünyanın önemli tüm kentlerinden Amsterdam’a direkt uçuşlar bulunurken, Paris, Brüksel, Londra, Hamburg ve Berlin gibi önemli Avrupa şehirlerinden de tren seferleri düzenleniyor.

Amsterdam Havalimanı olarak da bilinen, ülkenin ana, Avrupa’nın ise en büyük 4. havalimanı olan Amsterdam Schiphol Havalimanı, şehir merkezinden yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunuyor. Yaklaşık 90 havayolunun uçuşlarının bulunduğu Schiphol, her yıl yaklaşık 50 milyon yolcu ağırlıyor. Dünya çapında 260 nokta ile bağlantılı olan havalimanı, üç terminalden oluşuyor.

Ankara, İstanbul, İzmir, Bodrum, Antalya’da bulunan uluslararası havalimanlarından aktarmalı veya direkt uçuşlarla yaklaşık 2,30 saatte Amsterdam Schiphol Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Türk Hava Yolları, Pegasus, KLM ve Lufthansa’nın Amsterdam’a direkt uçuşları bulunuyor. Havalimanından kalacağınız yere ulaşmak için tren, otobüs, taksi ya da araç kiralama seçeneklerini kullanabilirsiniz. Diğer yandan şehri gezmek için en pratik ve keyifli yol bisiklet kiralamak ya da yürümek. Şehir içi ulaşımında tramvay da önemli bir yere sahip.

Şehir merkezine ulaşım

Amsterdam Ulaşım

Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımın en pratik yolu, yaklaşık 10 dakika arayla seferlerin yapıldığı trenleri kullanmak. Havalimanından kalkan trenler ile Amsterdam Merkez İstasyonu, Amsterdam Zuid (Ticaret Merkezi) ve Rai’ye (Konferans Merkezi)’ne yaklaşık yarım saatte ulaşım mümkün. Tren istasyonlarının gişelerinden bilet alabileceğiniz gibi, Amsterdam genelinde OV-chipkaart denilen chipli ulaşım araçlarında kullanabileceğiniz kartları da edinebilirsiniz. Diğer yandan havalimanından 15 dakikada bir hareket eden 197 No’lu otobüsle şehir merkezine veya Leidseplein’e kadar ulaşılabilirsiniz.

Şehir içi toplu taşıma

Amsterdam’da toplu taşıma için OV-Chipkaart, Amsterdam Card veya Amsterdam Ragion Card adı verilen 3 farklı ulaşım kartı bulunuyor. İstasyon, makineler veya turist ofislerinden alabileceğiniz OV kartını kullanırken her seferinde giriş ve çıkışlarda kartınızı okutmanız gerekiyor. Çıkışta kartınızı okutmazsanız kart geçerliliğini kaybediyor.

I Amsterdam Card ise, 3 gün boyunca tüm toplu ulaşım araçlarına binme, bazı restoranlara % 25 indirim, müzeleri ücretsiz gezme ve bir de ücretsiz kanal gezisi avantajına sahip. Amsterdam Ragion Card ise Amsterdam’ın yakın çevresine ücretsiz ulaşım sağlıyor. Eşsiz güzellikteki Amsterdam kasabalarını düşündüğünüzde oldukça cazip bir kart.

Amsterdam’ı bisikletle gezmek ise en güzel deneyim. Dam Meydanı’ndan ve farklı yerlerden bisiklet kiralayabilir, geçiş üstünlüğünün bisiklet sürücüsüne ait olduğu dört bir yandaki bisiklet yollarında özgürce bisiklet kullanabilirsiniz.

Bir kuzeybatı Avrupa ülkesi olan Hollanda’nın başkenti Amsterdam, yüzlerce kilometrelik kanalları, onlarca köprüsü, bir milyondan fazla bisikletlisi ve eşsiz güzelliği ile bir değil, defalarca görülmeyi hak eden bir Avrupa kenti. Keşfedin!

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here