Sokaklarında eğlence ve keşfetme duygusunu bir arada yaşatan Hollanda’nın başkenti Amsterdam’ın müze ve sanat galerileri, gözlere tam bir şölen. Şehir aynı zamanda dünya genelinde eğlence anlayışı ve çılgın gece hayatıyla tanınıyor.

Amsterdam, ismini Amstel Nehri’nden alıyor. Ülkenin en kalabalık şehri. Yüzlerce su kanalının böldüğü adalar üzerinde, adeta bir açık hava müzesini andırıyor. Amsterdam’ın takdire şayan özgür bir duruşu var. Günümüzde dünyanın dört bir yanından farklı etnik köken ve inanca bağlı insanların  yaşadığı şehirde, burayı her yıl ziyaret eden yaklaşık 3,5 milyon turist de dingin ve rahat bir ortama girmekte zorlanmıyor.

Amsterdam Gezilecek Yerler

1. Dam Meydanı

Amsterdam-Dam-Meydani

Amsterdam’ın ana meydanı olan Dam Meydanı tüm yolların buraya çıktığı ve önemli aktivitelerin düzenlendiği şehrin en bilinen yeri. Amsterdam’ın tarihi bölgesinin merkezindeki meydanın çevresi görkemli mimari eserlerle çevrili. Amsterdam Kraliyet Sarayı, Nieuwe Kerk (Yeni Kilise) ve Madame Tussaud’s Müzesi bunlardan bazıları. Karnaval, şehir etkinliği ve festivallerinin de merkezi olan Dam Meydanı’ndaki Ulusal Anıt, 1956’de II. Dünya Savaşında hayatını kaybedenler adına dikilmiş.

2. Red Light District

Red Light District

Amsterdam gece hayatı denince akla gelen ilk yerlerden biri olan Red Light District, denetim altında tutulan vitrinli genelevlerin bulunduğu bir bölge. Çok sayıda seks shop, randevu evi, gay bar, sinema, tiyatro, çeşitli müzelerin bulunduğu, ancak eşinizle, dostunuzla gidebileceğiniz ilginç bir deneyim sunan bir bölge.14. yüzyılda seks arayışı içerisinde şehre gelen denizcilerin talebiyle kurulan Red Light bölgesi, birbirini kesen dar sokaklarında gündüz kalabalık turist grupların bulunduğu, ilgi çekici birçok kafe, bar restoran ve güzel kanal evlerinin keşfedildiği, akşamları ise kırmızı neonlar altında eğlenmek isteyen misafirlerini ağırlıyor.

3. Kraliyet Sarayı

Koninklijk Palace

Dam Meydanında bulunan Koninklijk Sarayı, Ulusal Anıtın karşısında, Yeni Kilise’nin yanında yer alıyor ve dönemin işlek liman bölgesi olan Damrak’a bakıyor. Hollanda’nın 3 sarayından biri olan yapı 1655’te belediye binası olarak açılmış ve zamanında Avrupa’nın en büyük yönetici binasıymış. Daha sonra ise kraliyet sarayına dönüştürülerek kraliçe devlet ziyaretleri, yeni yıl resepsiyonları ve resmi etkinlikler için kullanılmaya başlanmış. Mimarının Roma tarzı yönetici saraylarından esinlendiği yapı pek çok kez dünyanın 8. harikası olarak anılmış.

4. Begijnhof

The Begijnhof

Spui Meydanı’na yakın alan, Singel kanalının iç taraflarında iki gizli girişi bulunan Begijnhof, Amsterdam gezisinde yer alması gereken önemli bir avlu. 1346’da rahibe olarak yaşayan Katolik kardeşler birliği Begijnen için ibadethane olarak kullanılıyormuş.

Zamanla etrafına yapılan 47 köy evlerinde birçok rahibe toplu ayinlere katılıp dua ediyor; burada bir oda sahibi olma karşılığında ise yoksulların eğitimi ve hastalara bakımıyla ilgileniyorlarmış. 1971’de son Begijnhof tarikat üyesinin ölümüyle buradaki evler kadınlara kiralanmaya başlanmış. Şu anda bekâr kadınların yaşadığı bu avluda Amsterdam’daki en eski ev olan Het Houten Huis ve Katoliklerin gizlice ibadet ettikleri, iyi korunmuş bir yer altı kilisesi olan Begijnhof Şapeli de bulunuyor.

5. Yeni Kilise

Amsterdam-Gezilecek-Yerler-Yeni-Klise

Amsterdam’daki en eski kiliselerden olan Yeni Kilise (De Nieuwe Kerk), ülkeler, dini inançlar ve medeniyetlere ait kültürel hazinelerin bulunduğu sergileriyle ünlü bir yapı. Dam Meydanında Kraliyet Sarayının hemen yanında bulunan kilise 15. Yüzyılda gotik tarzda inşa edilmiş. Hollanda Monarşi devletinin göreve başlama ve taç giyme törenleri de burada yapılıyor.

6. Eski Kilise

Amsterdam Gezilecek Yerler Eski Kilise

Amsterdam’ın en eski yapısı ve ilk yerel kilisesi olan Eski Kilise (Oude Kerk), Red-Light bölgesinde bulunuyor. Gotik tarzda inşa edilen yapı Oudezijds Voorburgwal’da, tarihi merkezdeki beş ana kilisenin en eskisi. 13. yüzyıldan kalma kilise, reformdan sonra 1578 yılında Kalvinist bir kilise haline gelmiş ve günümüzde de bu özelliğini koruyor.

Nisandan Eylüle kadar Cumartesi ve Pazarları her yarım saatte bir kulesine çıkma imkânı var. Daha önce bir mezarlık olan alanın üzerine inşa edilmiş olan kilisede, bu kişilere ait pek çok mezar taşı bulunuyor. Ailesiyle birlikte sıklıkla gelen Rembrandt’ın çocuklarının burada vaftiz edildiği ve eşinin buraya defnedildiği biliniyor.

7. Rijksmuseum

Amsterdam-Gezilecek-Yerler-Rijksmuseum

Yalnızca Amsterdam’ın değil, Hollanda’nın en büyük klasik sanat ve tarih müzesi olan Rijksmuseum, Vermeer, Rembrandt, Hals, Steen, Avercamp, Ter Borch gibi Felemenk ustalara ait eserleri de kapsayan yaklaşık bir milyon sanat eserine ev sahipliği yapıyor. Müze 17. yüzyıl Hollanda sanatının en geniş koleksiyonuna sahip olmasının yanı sıra dünyanın en büyük Felemenk sanat koleksiyonunun da sahibi. Ayrıca 17. ve 18. yüzyıldan kalma oyuncak bebek evlerini görmek için Rijkmuseum’un Philips salonunu da ziyaret edebiliyorsunuz.

8. Van Gogh Müzesi

Amsterdam Gezilecek Yerler Van Gogh Muzesi

1973’te kurulan ve Gerrit Rietveld tarafından tasarlanan modern bir binada bulunan Van Gogh Müzesi yalnızca Amsterdam’ın değil Hollanda’nın da en çok ziyaretçi alan, dünyanın da en çok ziyaret edilen 31. müze. Van Gogh’a ait pek çok resim, çizim ve mektubun yanı sıra çağdaşlarının Gogh ile aynı zaman diliminde ortaya çıkardığı eserleri de sergiliyor. Lokasyon olarak Rijksmuseum ve Stedejelik arasında bulunuyor ve Rijksmuseum çıkışındaki tabelalar takip edilerek rahatlıkla ulaşılabiliyor. Amsterdam tren istasyonunun 2 ile 5 numaralı tramvayları ile müzeye ulaşım mümkün.

9. Anne Frank’in Evi

Amsterdam Gezilecek Yerler Anne Frankin Evi

Anne Frank Evi, 2. Dünya savaşını tuttuğu günlüklerde anlatan bir Yahudi kıza adanmış. Prinsengracht kanalına bakan ve 1635’te yapılan müze binası, eski bir tüccara ait. 1942’de Nazilerden kaçan Yahudilerden olan Frank ve Van Pels aileleri, 1942 ile 1944 arasında 25 ay boyunca bu binadaki gizli bir dairede saklanmışlar. Anne Frank da,  burada saklandığı süre boyunca yaşadıklarını günlüğüne kaydetmiş. İlk kez 1960’da açılan ve 1999’da genişletilen müze, her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaya devam ediyor.

10. Yüzen Çiçek Pazarı

Amsterdam Gezilecek Yerler Yuzen Cicek Pazari

MFÖ’nün “Sana sarı laleler aldım çiçek pazarından” mısrasıyla bestelediği şarkısında geçtiği rivayet edilen meşhur Bloemenmarkt, Amsterdam’ın en eski kanalı olan Singel’de, Munttoren’in yanında, dünyanın yüzen tek pazarı olma özelliğiyle Amsterdam’ın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Pazardaki tezgâhlar her gün 09.00 ile 17.00 saatleri arasında kuruluyor ve pazar günleri kapalı. Amsterdamlıların lale soğanının Osmanlı’dan geldiğini inkâr etmedikleri pazarın en meşhur çiçeği ise flemenk laleleri.

Lalenin dışında yüzlerce çeşit çiçek, çiçek soğanı, kaktüs ve fidenin bulunduğu pazarın mis kokuları, rengârenk tezgâhları görülmeyi hak ediyor. Pazarın bir diğer özelliği de çiçeklerin dışında burada birbirinden güzel ve uygun fiyatlı hediyelik eşya dükkânlarının da yer alıyor oluşu. Yanınızda götürmeniz için hazır paketlenmiş tohum ve soğanları alırken dikkat etmeniz gereken tek nokta ise Türkiye ve diğer pek çok ülkede yasak olan bazı bitkilerin de burada satılıyor oluşu.

11. Vondelpark

Amsterdam Gezilecek Yerler Vondelpark

İsmini, ünlü şair Joost van der Vondel’den alan Vondelpark muhteşem doğası büyüleyici güzelliğiyle aynı zamanda Amsterdam’ın en büyük, Avrupa’nın da en ünlü parkı. Vondelpark‘ta 100 tür ağaç, geniş bir yerel ve ithal bitki türü ve orkestra sahnesi, gül bahçesi, kuğu ve ördeklerin gezindiği göller ve küçük akarsular bulunuyor.

Marken ve Monnickendam’ın kuzeyinde yer alan parkta hediyelik dükkânlar, rıhtımında kafeler ve restoranlar bulunmakla birlikte tiyatrolara, gösterilere, bir film müzesine, yürüyüş yolları ve bisiklet parkurlarına ev sahipliği yapıyor. 1864’te bir grup hayırsever tarafından kurulan bu şirin park her yıl yaklaşık 10 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. 46 hektarlık bir alan üzerine kurulu olan Vondelpark‘ta inek, koyun, sincap ve geniş bir parlak yeşil papağan kolonisi de yaşıyor.

12. Keukenhof Parkı

Amsterdam Gezilecek Yerler Keukenkof Parki

Avrupa’nın en büyük çiçek bahçesi olan Keukenhof Parkı, her yıl mart sonundan mayıs ortasına kadar açan laleleriyle adeta bir yeryüzü cenneti… Bu dönemde turist sayısı neredeyse üçe katlanıyor. Yalnızca lalenin değil envaiçeşit çiçeğin de bulunduğu rengârenk parkta, her bahar 7 milyondan fazla lale, nergis, sümbül ve orkide açıyor. Her yıl yaklaşık 1.000.000  ziyaretçi alan, 32 hektarlık alana kurulmuş olan devasa park, adeta masal etkisi yaratan düş bahçesine dönüşüyor. Parkta aşçılık, aşk, arı, aile, sağlık, Hollanda ineği,  geri dönüşüm bahçeleri ile Rob’un aile bahçesi olmak üzere farklı ilham bahçeleri bulunuyor.

13. Stedelijk Müzesi

Amsterdam Gezilecek Yerler Stedelijk Muzesi

Özellikle modern sanat tutkunlarına hitap eden Stedelijk Müzesi’nde Picasso, Monet, Cezanne ve Mondriaan gibi sanatçıların eserleri sergileniyor. Sergilenen kavramların zaman zaman değiştiği müzede tablo ve heykelle birlikte, çizim, baskı ve fotoğraf sergileri de bulunuyor.

Heykel bahçesine tepeden bakan Teras Restoranda kentin en iyi manzarası eşliğinde yemek yemeyi unutmayın. Amsterdam’ın en büyük modern sanat galerisi her gün 10:00 ile 18:00 saatleri arasında; perşembe ünleri ise 10:00 ile 19:00 saatleri arasında açık olup giriş ücreti yaklaşık 8 Avro ve 0-7 yaş çocuklara ücretsiz.

14. Amsterdam Madame Tussauds Müzesi

Amsterdam Gezilecek Yerler Madame Tussauds Muzesi

En ünlüsü Londra’da bulunan bal mumu müze zinciri olan Madame Tussauds Müzesi Dam Meydanı’nın hemen yanındaki Peek & Cloppenburg Binası’nda yer alıyor. Tüm Madame Tussauds müzeleri gibi dünyaca ünlü isimlerin birebir boyutlardaki balmumu heykelleri sergileniyor. Aynı zamanda müze girişinde Hollanda tarihi hakkında bilgi alabiliyor, müzeyi gezerken interaktif oyunlara da katılabiliyorsunuz.

Madame Tussauds Müzesi, Fransa doğumlu olan Marie Tussaud’un yaşadığı 1761 ile 1850 yılları arasında yaptığı çalışmalardan yola çıkılarak Londra’da kurulmuş ve sonrasında buradan tüm dünyaya yayılmış. Marie Tussaud hayatını kaybettiğinde, ünlü kişilerin gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak için yaptığı 400 kadar mum mask bırakmış. Amsterdam, Hong Kong, New York City, Los Angeles, Hollywood, Berlin ve Şangay’da şubeleri bulunan müze Amsterdam gezisine dâhil edilebilir.

15. Zaanse Schans

Amsterdam Gezilecek Yerler Zaanse Schans

Amsterdam’a 30 dakika mesafedeki Zaan ırmağı kıyısında yer alan Zaanse Schans, 17. Yüzyılda buraya ilk yerleşenler tarafından kurulmuş. Buradaki tüccar ve balıkçılar Zaan Irmağı çevresindeki ilk yel değirmenlerini sel baskınlarını önlemek amacıyla inşa etmişler. Daha sonraları ise bölgedeki yüzlerce yel değirmeninde tahıl, kâğıt, tahta, yağ, tütün ve kenevir işlenmeye başlanmış. Bir zamanlar yaklaşık 1000 değirmenin bulunduğu Zaanse Schans’de 1920’lere kadar yalnızca 20 tanesi dayanabilmiş. Şimdilerde ise Zaanse Schans, eski dükkânları ve yeşil ahşap evleriyle şipşirin bir köy.

16. Monnickendam, Marken, Volendam ve Edam Kasabaları

Amsterdam Gezilecek Yerler Monnickendam

Amsterdam’ın kuzeyine doğru yol aldığınızda sırasıyla Monnickendam, Marken, Volendam ve Edam kasabalarından geçiyor, geleneksel Amsterdam yaşamını keşfediyorsunuz. Ahşap evlere sahip bir balıkçı kasabası olan Monnickendam; geleneksel kıyafetler içerisinde sımsıcak Kalvenci Hollandalılar’ın yaşadığı Marken; bol bol hediyelik eşya aldıktan sonra rıhtımdaki kafelerinde dinlenebileceğiniz Volendam; kafeleri, binaları ve birbirinden güzel meydanlarının yanı sıra peynir atölyelerini gezebileceğiniz Edam.

Amsterdam’a KLM Havayolları ile uçtum ve biletimi Turna.com sitesinden aldım. Sık sık yapılan Amsterdam kampanyalarından birini yakalayın. KLM uçağı akşam 17:00’de İstanbul’dan kalkıyor. 3 saat 40 dakikalık bir uçuştan sonra Amsterdam’dasınız. Yine pazar günü 20:00 uçağıyla da Atatürk Havalimanı’na dönüyorsunuz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here