Her yıl onlarca uluslararası festivale ev sahipliği yapan Amsterdam, tek günlükten haftalık olanına, klasik müzikten dans müziğine, art-house filmlerden tiyatroya ya da organik yemek şenliklerine kadar uzanan bir yelpazede her zevke hitap ediyor.

Öyle ki belki de ülkemizin toplam festivallerinden daha çok sayıda festivali Amsterdam’da bulabiliyorsunuz. Bir çoğu dünyaca ünlü olan Amsterdam festivalleri her yıl milyonlarca ziyaretçiyi bu hareketli ve renkli şehre çekiyor.

Amsterdam Festivalleri

1. Pluk De Nacht

Amsterdam Festivalleri, Pluk De Nacht

5-15 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen Pluk de Nacht açık havada düzenlenen ve tüm dünyanın takip ettiği önemli bir film festivali. 11 gece boyunca devam eden bu etkinlikte ulusal ve uluslararası pek çok film gösterimi yapılıyor.
Web site: www.plukdenacht.nl

2. Grachtenfestival Amsterdam

Grachtenfestival Amsterdam

14-23 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen Grachtenfestival Amsterdam, klasik müzik severler için Amsterdam kanallarında düzenlenen bir festival. Her yıl on binlerce kişinin katıldığı festivalde kanal kenarındaki muhteşem evlerden birinde özel olarak yapılan bir performansa şahit olabilirsiniz.
Web site: www.grachtenfestival.nl

3. KunstRAI

KunstRAI, Amsterdam

Daha önceleri Art Amsterdam olarak da bilinen RAI, beş gün boyunca her yıl Mayıs ayında düzenlenen bir modern sanat fuarı. Resim, grafik, heykel, takı, tasarım ve fotoğraf çalışmalarının sergilendiği Amsterdam’ın uluslararası platformda en çok ilgi gören en prestijli festivali.
Web site: www.kunstrai.nl

4. Mysteryland

Mysteryland, Amsterdam

29-30 Ağustos tarihleri arasında masalsı ortamı,  geniş bir elektronik dans müziği skalası ve yaratıcı etkinlikleriyle düzenlenen Mysteryland, dünyanın en ilginç dans festivallerinden bir olarak görülüyor. Dubstep, hip hop, disco, house ve techno müziğin en iyi örneklerine tanıklık edebileceğiniz festival 21 yıldır düzenleniyor.
Web site: www.mysteryland.nl

5. Kwaku Summer Festival

Kwaku Summer Festival, Amsterdam

18 Temmuz ile 9 Ağustos tarihleri arasında peş peşe dört hafta sonu gerçekleşen Kwaku Summer Festival, her hafta sonu başka bir temayla Nelson Mandelapark’ta yapılıyor. Farklı kültürden insanları bir araya getirerek kültürel etkileşim sağlamayı amaçlayan festival kırk yılı aşkın süredir devam eden ve her yıl 300 bin civarında kişinin katıldığı Amsterdam’ın özgür ruhuna yaraşır bir festival.
Web site: http://kwakufestival.nl

6. Stichting Imagine Film Festival

Stichting Imagine Film Festival, Amsterdam

Her yıl Nisan ayında düzenlenen festivalde korku filmlerinden animelere, kült filmlerden bilim kurguya kadar pek çok gösterim gerçekleştiriliyor.
Web site: www.imaginefilmfestival.nl

7. Holland Festival

Holland Festival, Amsterdam

Hollanda’nın en büyük kültürel etkinlik festivali olan Holland Festival, operadan, tiyatroya, dans ve baleden müziğe kadar pek çok performansa ev sahipliği yapar. Festival boyunca ayrıca çeşitli konferanslar ve atölyeler de düzenleniyor.
Web site: www.hollandfestival.nl

8. The Uitmarkt

The Uitmarkt, Amsterdam

Hollanda’nın en büyük kültür festivali olan Uitmarkt her yıl Ağustos ayının son hafta sonu boyunca düzenleniyor. 2000’den fazla sanatçının sahne aldığı programda, yalnızca konser değil, müzikaller, sergiler, performanslar, sanat stüdyoları gibi sayısız atölye çalışması bulunuyor.
Web site: www.uitmarkt.nl

9. ITs Festival

ITs Festival, Amsterdam

Her yıl Haziran ayında düzenlenen Uluslararası Tiyatro Festivali (BİT) aktörler, dansçılar, mim sanatçıları, film yönetmenleri ve diğer performans sanatçılarının katıldığı uluslararası bir festival olmanın yanı sıra, konferanslar ve atölye çalışmalarıyla dolu Avrupa’nın en büyük öğrenci festivali.
Web site: www.itsfestivalamsterdam.com

19. yüzyıldan itibaren kültür ve sanatta atılımlar yapan Amsterdam, yalnızca Avrupa’nın değil tüm dünyanın akın ettiği festivalleriyle eğlence başkenti olma unvanına sonuna kadar sahip çıkıyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here