Altındere Vadisi Milli Parkı, bol oksijenli havası, cıvıl cıvıl kuş sesleri ve göz kamaştıran güzellikteki bakir doğasıyla Trabzon‘un Maçka ilçesi sınırlarında bulunan enfes bir doğa harikası. Doğu Karadeniz çevresinde görebileceğiniz en güzel manzaraları saklayan bu milli park, 4 bin 800 hektarlık geniş ve etkileyici bir alana sahip.

Nemli iklimi ve ormanlarla çevrili doğasıyla binlerce farklı türden bitki ve hayvana da hayat veren Altındere Vadisi, 1987 yılından bu yana milli park statüsünde. Milattan Sonra 4. yüzyılda inşa edilen ve hem Türkiye’nin hem de dünyanın en önemli inanç merkezleri arasında yer alan Sümela Manastırı da milli park sınırları içinde bulunuyor. Deniz seviyesinden 1,300 metre yükselikteki manastır, kusursuz mimarisi ve şahane manzarasıyla bölgenin en ünlü turistik yapılarından.

Sumela-Manastiri-Milli-Park
Sümela Manastırı, milli parkın en çok ziyaretçi çeken yapısı

Yüz ölçümünün 909.5 hektarlık kısmı orman ve orman içi açıklık alanlardan oluşan Altındere Vadisi Milli Parkı’nın 3812 hektarlık bölümü ise yüzyıllardır bölge halkı tarafından mera olarak kullanılıyor. Ayrıca bölgede doğa yürüyüşü yapmak isteyenleri cezbeden 65 kilometre uzunluğundaki orman yolu ve 2 bin 605 kilometre uzunluğundaki yayla patikası da milli parkın görülmeye değer noktalarından.

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı, tarihi ve arkeolojik açıdan dünyanın en önemli değerlerinden biri. Altındere Vadisi’ne hakim bir tepe olan Karadağ’ın eteklerinde, sarp bir kayalık üzerine kurulan ve halk arasında Meryem Ana Manastırı olarak da bilinen bu yapı, Sümela ismini Yunanca’da siyah ve karanlık anlamlarına gelen “melas” kelimesinden alıyor. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en görkemli dini yapısı olan manastır, her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Yakın zamanda tarihinin en büyük restorasyon çalışmasından geçen manastır, şapel, mutfak, öğrenci odaları, misafirhane, kütüphane ile kutsal ayazma gibi bölümlerden oluşuyor. Giriş ücretinin 25 TL olduğu manastırda, Müzekart da geçerli.

Altindere Vadisi Trabzon

Temiz havası, iklimi ve su kaynakları sayesinde bitki ve hayvan çeşitliliği açısından oldukça zengin olan milli parkta; 135 bitki, 43 memeli hayvan, 184 kuş, 181 böcek, 9 amfibi, 12 sürüngen ve 10 balık türü yaşıyor.

Altındere Vadisi Milli Parkı’nda Ne Yapılır

Yılda yaklaşık 350 bin kişinin ziyaret ettiği milli park, doğal güzelliğinin yanı sıra kültürel değerleri ve sportif etkinlikleriyle de ünlü. Bir günü kültür bir günü de doğa gezilerini kapsayan iki günlük bir gezi planını hak eden milli parkta; Sümela Manastırı’nı gezip, bölgenin tarihi ve kültürü hakkında etkileyici bilgiler edinilebilir. Gezi sırasında milli parkı keşfetmeyi düşünenler ise trekking, kamp, doğa araştırmaları ve sportif balık avcılığı gibi etkinliklerde bulunabilir.

Altindere-Vadisi-Milli-ParkiMilli park çevresinde konaklamayı düşünen ziyaretçiler için Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü Trabzon Şube Müdürlüğü bünyesindeki sosyal tesis hizmet veriyor. 32 yatak, yedi bungalov ve sekiz yatak kapasiteli bu tesis, yılın her dönemi açık. (Milli Park Şefliği Telefon: +90 462 531 10 61)

Altındere Vadisi Milli Parkı nerede

Altındere Vadisi Milli Parkı’na nasıl gidilir

Altındere Vadisi Milli Parkı, Trabzon’un Maçka ilçesi sınırlarında konumlanıyor. Trabzon’a 48 kilometre, Maçka’ya 18 kilometre, İstanbul’a 1113 kilometre, İzmir’e 1377 kilometre, Ankara’ya ise 786 kilometre mesafedeki milli parka en yakın yerleşim yeri de yaklaşık iki kilometre uzaklıktaki Coşandere Köyü.

Türkiye’nin farklı şehirlerinden milli parka gitmek isteyenler hava ya da karayolunu kullanabilir. Milli parka en yakın havalimanı Trabzon şehrinde bulunuyor. Trabzon şehir merkezinden Maçka yönüne dolmuş seferleri mevcut. Milli Park içine araç girişi olmadığı için manastırı ve çevreyi gezmek isteyenleri keyifli bir yürüyüş bekliyor. Karadeniz’in nemli havası yüzünden zemin kaygan olabildiği için ayakkabı tercihinizi çevre koşullarına uygun yapmayı da ihmal etmeyin.

Binlerce yıllık bir tarihi yaşatan Sümela Manastırı, gürül gürül akan sularıyla doğaya hayat veren Altındere ve nefis doğasıyla Doğu Karadeniz’in gözbebeği olan Altındere Vadisi Milli Parkı, seyahat tutkusunu artıran atmosferiyle görsel bir şölen sunuyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here