Roma’nın ki en önemli yapılarından biri olan Altare della Patria, 1870 yılında kurulan monraşik yönetimin ilk kralı olan Viktor Emmanuel II’nin şerefine yapılmış. “Anavatan’ın Sunağı” anlamına gelen yapı, Roma’nın tam ortasında, Capitoline Tepesi ve Piazza Venezia’nın çok yakınında bulunuyor.

Altare della Patria, Roma

Tasarımı 1885 yılında İtalyan mimar Giuseppe Sacconi tarafından yapılan Altare della Patria’nın, özellikle ulusal gurur hissiyatını yükseltmek amaçlı tasarlanan projesine aralarında Angelo Zanelli ve Leonardo Bistfoli’nin de bulunduğu yetenekli birçok İtalyan heykeltıraş da dahil edilmiş. Açılışı 1911 yılında yapılmış olmasına karşın 1925 yılında tamamlanmış.

Altare della Patria, Roma

Anıtın içinde ekim 1921 de Aquileia’dan getirilen ve kim olduğu bilinmeyen bir askerin lahti bulunuyor. Yapıya lahit koyma fikri stratejik hava saldırıları konusunda uzman biri olan General Guilio Douhet tarafından ortaya atılmış. Lahitte bulunan cansız beden I. Dünya savaşında oğlunu kaybeden bir kadın tarafından seçilmiş.

Anıtın yapılması ise tüm ülkede ve özellikle de Roma’da oldukça büyük tartışmalara yol açmış. Sebebi ise oldukça geniş bir alan a yayılan yapının Capioline Tepesi’nin büyük bir kısmını ve o bölgede Ortaçağ döneminden kalma bir bölgenin yok edilecek olmasıymış. En sık yapılan ve halen de devam eden eleştiri de anıtın çok büyük oluşu ve kötü bir görüntü oluşturuyor olması.

Altare della Patria, Roma

Anıtın ana yapı maddesi ise Brescia’da bulunan Botticino’daki taş ocağında yapılmış mermer taşları. İçerisinde Corinthian tarzı neoklasik çeşme ve sütunlar bulunuyor. İki tanesi Roma tarzı savaş arabası kullanan tanrıça Victoria’ya ve bir tanesi de at üzerinde ki Victor Emmanuel’e ait olan üç önemli heykel de mevcut.

Giriş katında İtalya’nın tekrar birleşmesini simgeleyen bir müze bulunuyor. Turist akınına uğraması nedeniyle 2007 yılında bir asansör eklenerek, çatı katından Roma’nın panoramik görüntüsü görülebilir hale getirilmiş. Tamamı beyaz mermerden yapılan yapı, etrafındaki genellikle kahverengi renklerde bulunan binalardan belirgin şekilde ayrılıyor, bu sayede de Roma’nın birçok yerinden görülebiliyor.

Altare della Patria, Roma

Bir kutu görünümündeki Altare della Patria, birçok klasik yapıda bulunan kubbe, kule gibi özellikleri olmamasından dolayı bazıları aşağılayıcı olmak üzere birçok takma isimle anılır olmuş. Romalıların genellikle “Daktilo” olarak adlandırdığı yapı, yabancılar tarafından “Düğün Pastası” şeklinde tanımlanıyor. 1999-2006 yılları arasında İtalya başkanlığı yapan Carlo Azeglio Ciampi, bu bölgenin halk tarafından daha fazla kullanılabilir bir alan yapılmasını istemiş.

Roma gezilecek yerler arasında yer alan ve Roma’nın en önemli eserlerinden olan Altare della Patria‘yı ziyaret etmeden dönmeyin. Bakalım sizin fikriniz ne olacak?

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here