Almanya Kassel Kassel Ulaşım Rehberi

Kassel Ulaşım Rehberi

1778
0

Almanya’nın merkezinde oluşu ve demiryolu ağının çok gelişmiş olması nedeniyle Kassel’e rahatça ulaşabilirsiniz. Kassel’de Calden Havalimanı bulunuyor ancak henüz buraya uçuşlar başlamadı. Bu yüzden Hanover ya da Frankfurt havalimanlarına ulaşarak; buradan trenle ya da otobüsle Kassel’e geçebilirsiniz. THY, Pegasus, SunExpress, Germanwings ve Lufthansa neredeyse haftanın her günü bu iki havalimanına da İstanbul üzerinden uçuşlar düzenliyor.

Kassel Ulaşım Rehberi

Kassel’e trenle ulaşmak için 2 istasyon bulunuyor. Bunlardan biri Kassel-Wilhelmshöhe Bahnhof ( ICE-Bahnhof); diğeri ise Hauptbahnhof. ICE-Bahnhof’a sadece hızlı trenler geliyor. Bu trenlerin fiyatı 40 Euro civarında. Benim tavsiyem; Frankfurt’tan Kassel-Hauptbahnhof’a 2. Sınıf trenlerle gelmeniz. Hessenticket alarak bileti 5 kişi kullanabilir ve daha uygun fiyata gelebilirsiniz.

Himmelsstürmer am Hauptbahnhof Kassel
Himmelsstürmer am Hauptbahnhof Kassel

Ben Kassel’e ulaşımlarımda genellikle Frankfurt Havalimanı’nı tercih ediyorum. Hanover Havalimanı’na göre biraz daha karmaşık ancak daha avantajlı. Bir kere uçuş süresi olarak mesafeyi yarım saat azaltıyor, uçak korkusu olanlara bir nebze daha faydalı olabilir. Bunun haricinde Hessenticket alarak dört kişi daha buluyorum ve normalde hızlı trenle 40 Euro’ya gidilen mesafeyi sadece 8 Euro’ya gidiyorum. Siz de bu şekilde seyahat ederek bütçenizi rahatlatabilirsiniz. Ayrıca doğrudan Kassel’e giden trenler, Frankfurt Havalimanı’na kadar geliyor. Hanover’de ise tramvayla istasyona gitmek durumundasınız.

Kassel Toplu Taşıma ve Şehir İçi Ulaşım Rehberi

Kassel’de şehir içi ulaşım ağı NVV ve KVG firmaları tarafından yönetiliyor. Toplu taşıma olarak 3 adet ulaşım aracı var; bunlar Otobüs, Tramvay (Gri) ve S-Bahn (Mavi). İki firmanın da internet siteleri ya da Android ve iOS uygulamaları üzerinden dakika dakika seferlerine ulaşabilirsiniz. Königsplatz şehrin S-Bahn ve Tramvay aktarma istasyonu; ve buradan şehir içindeki tüm noktalara tramvay bulabilirsiniz. Am Stern durağı ise; hem otobüs hem tramvay aktarma durağı. İkisi ard arda gelen duraklar ve bu noktalardan şehirdeki tüm destinasyonlara ulaşabilme şansınız var.

Kassel Tramvay
Kassel Tramvay

Kassel ‘de çeşitli toplu taşıma biletleri bulunuyor. Tüm biletleri trenlerin içinden ve istasyonlardan temin edebilirsiniz.

o   Einzelticket: (Kurzstrecke) Kısa süreli tek kullanımlık bilet. Sadece 3 durak gidebilirsiniz. Ücreti:€1,60

o   Einzelticket: Tek kullanımlık bilet. İstediğiniz kadar durak gidebilirsiniz. Ücreti: €2,70

o   Tagesticket: Tek kişi için tek günlük sınırsız kullanım imkanı sağlayan günlük bilet. Ücreti: €6.20

o   Gruppenticket: 5 kişilik grup için tek günlük sınırsız kullanım imkanı sağlayan günlük bilet. Ücreti:€12

o   Multiticket: 2 Kişi yetişkin ve 3 çocuk için tek günlük sınırsız kullanım imkanı sağlayan günlük bilet. En uygun biletlerden biri. Kassel’e misafirlerim geldiği zaman daima bu biletten aldık. Ücreti: €7,50

Kassel’de Erasmus Öğrencisi iseniz dönemlik bilet alma şansınız var. Aldığınız dönemlik biletlerle şehir içindeki tüm toplu taşıma araçlarına ücretsiz binebileceğiniz gibi; Göttingen, Hann.Münden, Eisenach, Fulda gibi yakın şehirlere giden bölgesel trenleri de ücretsiz kullanabilirsiniz.

Kassel RegioTram
Kassel RegioTram

Tüm biletler için geçerlilik süresi sabah 05.00’dan akşam 22:00’a kadar. Cuma ve Cumartesi akşamları ise 24:00’a kadar geçerli. Bilet almazsanız ve kontrol sırasında yakalanırsanız cezası €40. Sık sık kontrol yapıldığını belirtmekte fayda var. Genellikle Türkiye’den gelen öğrenci arkadaşlarımız trenlere kaçak biniyorlar ve sık sık yakalanıyorlar. Bu sırada yapılan işlemlerde Pasaport ve Vize bilgilerinizin alındığını; bundan sonraki vize başvurularında da bu illegal davranışın göz önünde bulundurulacağından emin olabilirsiniz.

Şehirdeki bir diğer ulaşım araçları ise Taxi ve Minicar. Taksiler oldukça modern ve yüksek ücretli tarifeleri var. Minicar’lar ise 2. Sınıf eski araçlardan oluşan ve bütçe dostu, uygun fiyata hizmet veren taksilerdir. Benim favorim kesinlikle Minicar. Genellikle kendi Almanca seviyeme yakın göçmen şöförleri nedeniyle her zaman çok sevmişimdir. Türkiye’deki samimi taksici muhabbetlerini bunların içerisinde yaşayabilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here