Almanya, Berlin Duvarı’nın yıkılarak ülkenin yeniden birleşmesinin ardından, turizmde büyük gelişmeler kat etti. Diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında halen fazla bilinmeyen Almanya’nın en popüler destinasyonu olan Berlin, Avrupa’nın etkileyici başkentlerinden biri. Diğer birçok büyük şehri ve tarihi geçmişiyle çeşitlilik yaratan Almanya’nın turistik etkinlikleri ülkenin her bir köşesine dağılmış durumda.

Almanya Görülecek Yerler

1. Rügen Tepeleri

Rugen-Tepeleri

Rügen Tepeleri, Rügen Adası’nın kuzeydoğusundaki Jasmund Ulusal Parkı içerisinde yer alıyor. Baltık Denizi’nin hemen üzerinde bulunan Tebeşir Kayalıkları, sürekli olarak erozyon ile karşı karşıya. 118 metre yüksekliğe sahip olan Königsstuhl (Kral Tahtı) ise bu kayalıkların arasında en heybetlisi. Hemen arkasında bulunan balta girmemiş ormanlar ise ulusal parkın bir parçası.

2. Romantik Rhine

Rhine-Romantic

Romantik Rhine, Bingen ve Bonn şehirleri arasında uzanan, Rhine Geçidi adı verilen bir jeolojik oluşumla akıp giden bir nehir. Bu bölgede 40 Orta Çağ kalesi, muhteşem köyler ve üzüm bağları yer alıyor. Bölgenin en güzel doğal özelliği ise Rhine Geçidi’nin en derin ve en dar bölgesi olan Lorelei. Lorelei, daha önce pek çok tekne kazasına yol açmış, oldukça tehlikeli bir taş oluşumuna sahip.

3. Frauenkirche

Frauenkirche-Almanya

Frauenkirche (Meryem Ana Kilisesi), Dresden’de yer alan ve II. Dünya Savaşı’nda tamamen yok edilen bir Lüteriyen kilisesi. 1720’lerdeki planlarından yola çıkılarak tekrar inşa edilen ve 2005’te tekrar açılan kilise, açıldığı günden bu yana Dresden’e gelen turistler arasında oldukça popüler bir adres haline geldi. Öyle ki 2009’da Amerika Başkanı Barack Obama tarafından da ziyaret edildi.

4. Lindau

Lindau-Almanya

Lindau, Constance Gölü’nün doğu bölümündeki Avusturya, Almanya ve İsviçre sınırlarının kesişim noktasında yer alıyor. Anakaraya köprü ve tren yolu ile bağlı olan tarihi Lindau şehrinde, yaklaşık 3.000 kişi yaşıyor. Tamamen Orta Çağ’dan kalma yarı ahşap yapıların bulunduğu Lindau oldukça turistik bir bölge olarak öne çıkıyor.

5. Oktoberfest

Oktoberfest-Almanya

Oktoberfest, Münih’de yapılan ve her yıl 6 milyon ziyaretçisi ile dünyanın en büyük festivallerinden biri olarak kabul ediliyor. İsmine rağmen genellikle Ekim yerine Eylül ayında yapılan festival Ekim’in ilk haftasına kadar devam ediyor. Bavyera kültürünün önemli bir parçası olan festival 1810’den bu yana geleneksel olarak Hendl, Schweinebraten, Würstl, Knödel ve fıçılarca Alman biraları eşliğinde kutlanıyor.

6. Köln Katedrali

Koln-Katedrali

Köln Katedrali, Almanya’nın en büyük katedrali. Yüzyıllardır Köln kentinin simgesi olarak öne çıkan ve yapımına 1248’de başlanan Köln Katedrali, inşaatın sürekli durmasıyla tam 600 yılda tamamlandı. Aziz Peter ve Mary ile Köln Katolik Başpiskoposluğuna adanmış.

7. Holstentor

Holstentor-Almanya

Holesentor, Lübeck şehrinin geride kalan iki şehir kapısından bir tanesi. 1464’te yapılan kapı günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Muazzam iki yuvarlak kulesi ve kemerli girişi ile Lübeck’in sembolü olarak kabul edilen Holstentor, Alstadt tarihi şehir merkezi ile birlikte Lübeck’in ve Almanya’nın en önemli turistik bölgelerinden biri.

8. Heidelberg Tarihi Şehri

Heidelberg-Almanya

Heidelberg Tarihi Şehri, Neckar Nehir Vadisi’nde yer alan, Almanya’nın en popüler turist destinasyonlarından biri. II. Dünya Savaşı’nda neredeyse tamamen bombalanan Alman şehirlerinden sağ çıkmayı başaran şehir, bu sayede barok ihtişamını, dar sokaklarını, evlerini ve meşhur Heidelberg Kalesi’ni başarılı bir şekilde muhafaza etmeyi başarmış.

9. Brandenburg Kapısı

Brandenburg-Kapisi-Almanya

Brandenburg Kapısı, Berlin’de ayakta kalan tek kapı. Doğu ve Batı Berlin’i sembolize eden ve 18. Yüzyılda yapılan Brandenburg, Unten den Linden Bulvarı’na açılıyor. Bu bulvar bir zamanlar Prusya monarşisinin sarayına giden ıhlamurlarla kaplı bir sokaktı. Brandenburg Kapısı, Avrupa’nın en önemli kent simgelerinin başında geliyor.

10. Neuschwanstein

Neuschwanstein-Almanya

Neuschwanstein, tam bir masal diyarı! Neuschwanstein Kalesi güneybatı Bavyera’daki Füssen’in tepelerinde yer alıyor. Disneyland’in ünlü Uyuyan Güzel Kalesi’nin ilham alındığı kale olan Neuschwanstein, Kral II. Ludwig’in emri ile yapılmış. Kalenin tamamlandığı 1886’da kendisi için deli söylentilerinin çıkmasını ardından da hayata gözlerini yummuş. Neuschwanstein, günümüzde Almanya’nın en popüler turistik bölgesi olduğu gibi aynı zamanda da ülkenin en çok fotoğraflanan yapısı.

Avrupa’nın en etkileyici duraklarından biri olan Almanya, dört bir yanında heyecan verici rotalara sahip.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here