Avrupa’nın sanat ve kültür başkenti olan Viyana’nın en değerli müzelerinden olan Albertina Müzesi, üç büyük koleksiyondan oluşan arşiviyle, dünyanın en büyük ve değerli koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor.

Albertina Müzesi, 65.000’den fazla çizimin yanı sıra ağaç baskı, taşbaskı ve gravür gibi tekniklerle yapılmış bir milyondan fazla baskı eseri ve bir o kadar da modern grafik çalışmalardan oluşan koleksiyonu ile dünyanın en geniş ve en önemli grafik eser koleksiyonlarından birine sahip.

Albertina Müzesi, Viyana

Albertina Müzesi, Viyana

Albertinaplatz Meydanı’nda bulunan müze binası, ilk olarak on yedinci yüzyılda Taroucca Sarayı olarak inşa edilmişse, daha sonra el değiştirerek Habsburg Dükü Albert’in “Albertina Sarayı” olarak anılmaya başlanmış. Zamanla geçirdiği yenileme ve değiştirmelerle saray, salon ve etrafında konuşlanan pek çok daire, klasik Avusturya mimarisinin ve bezeme sanatının en şaşalı örneklerinden biri olmuş.

Üç bölümden oluşan Albertino Müzesi’nin ilk bölümünde; Geç Gotik Çağ’dan günümüz sanatına uzanan 50.000’e yakın çizim ve bir milyonu aşkın baskı eserin içinde Leonardo da Vinci, Michelangelo, Albrecht Dürer, Rembrandt ve Rubens’in yanı sıra Lorrain, Delacroix, Manet ve Cézanne ile birlikte Schiele, Klimt, Kokoschka, Warhol, Rauschenberg ve Baselitz gibi sanatçıların işleri bulunuyor.

Albertina Müzesi, Viyana

İkinci büyük kısmı oluşturan mimari koleksiyonu ise, 15.000 proje ve yaklaşık 10.000 sayfa ek çizimden oluşuyor. On altı, on yedi ve on sekizinci yüzyıllara ait 2.000’e yakın İtalyan mimari çiziminin bulunduğu bölüm, bir zamanlar Habsburg Hanedanı’nın nüfuzu altına girmiş tüm bölgelerden yapıların projelerini barındırıyor. Aynı zamanda yirminci yüzyıl Avusturya mimarisinin gelenekçi ve radikal süreçleri de izlenebiliyor.

Fotoğraf koleksiyonunda ise, stüdyo fotoğraflarının yanı sıra, erken dönem renkli fotoğraflar ve resimsel çalışmalarla birlikte, arşiv büyük oranda bilimsel fotoğrafçılık işlerinden oluşuyor. Arşivin diğer önemli bir kısmını 1920’ler ve 30’ların reklam fotoğrafçılığına odaklanmış fotoğraf ciltleri, 1960 ve 70’lerin Amerikan fotoğrafçılığına adanmış bir bölüm ile günümüze değin fotoğrafçılığın gelişimini belgeleyen eserler yer alıyor.

Albertina Müzesi, Viyana

Albertina Müzesi’ne nasıl gidilir

Albertinaplatz 1
1010 Vienna, A
+43 1 534 83-0
http://www.albertina.at/en

Hafta içi her gün 10.00-18.00 arası açık
Çarşamba günleri 10.00-21.00 arası açık
Yetişkin bilet fiyatı: 14 €

Albertina Müzesi, görkemli mimarisi, şehrin merkezindeki konumu, eşsiz koleksiyonuyla yaklaşık 250 yıldır ziyaretçilerini ağırlıyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here