Akyaka, Muğla’nın Ula ilçesine bağlı, Gökova Körfezi’nin eteklerine serpilmiş cennet bir tatil beldesi. Akyaka gezilecek yerleri, aktiviteleri ve doğal güzellikleri ile görülmeye değer bir yer. Bakir doğası, denizi, güneşi, tarihi ile saklı bir cennet sanki.

Gökova Körfezi’nin doğu ucundaki konumuyla Akyaka, İstanbul’a 850 km, Ankara’ya 620 km, İzmir’e 240 km, Muğla’ya 26 km, Marmaris’e 36 km, Köyceyiz’e 35 km, Ortaca’ya 50 km ve Dalaman’a 60 km uzaklıkta bulunuyor. Akyaka’ya ister karayolu isterseniz de havayolu ile gelin, öncelikle Muğla’ya ulaşmanız gerekiyor.

Akyaka’ya nasıl gidilir

Akyaka Nasıl Ulaşılır

Marmaris‘e 36 km uzaklıktaki Akyaka’ya, haziran, temmuz, ağustos aylarında her sabah saat 10.00′da ve akşam saat 18.00′da Akyaka minibüs durağından 2 ayrı dolmuş seferi bulunuyor. Marmaris’ten Akyaka’ya ise ilk dolmuş akşam saat 16.00′da, ikinci dolmuş gece saat 23.00′da hareket ediyor.

malta

Akyaka-Muğla, Muğla-Akyaka arasında ise hareket noktası olan Muğla Yeni Otogarı’ndan saat başı ve her yarım saatte bir dolmuş seferleri bulunuyor.

Üçyol’dan yaz aylarında her 15 dakikada bir, kış aylarında da her saat başı ve yarım saatte bir Muğla seferi yapan dolmuşlar, Üçyol’dan her 10 dakikada bir, Muğla istikametinden gelip, Köyceyiz, Ortaca, Dalaman istikametine devam ediyor.

Havayolu

Akyaka Havayolu Ulaşımı

Havayolu ile Akyakaya ulaşım için Muğla’da yer alan, Milas-Bodrum Havalimanı ve Dalaman Havalimanı’nı kullanabilirsiniz. Akyaka, Milas-Bodrum Havalimanı’na yaklaşık bir buçuk saat, Dalaman Havalimanı’na ise yaklaşık bir saat uzaklıkta bulunuyor.

Dalaman Havalimanı ile Marmaris arasında sefer yapan servisler ile Akyaka-Marmaris kavşağına kadar gelip buradan yürüyerek veya taksi ile Akyaka’nın merkezine gidebilirsiniz. Milas-Bodrum Havalimanı’ndan Akyaka’ya toplu taşıma ile gelmek için birkaç aktarma yapılması gerekebilir.

Karayolu

Akyaka Karayolu Ulaşımı

Muğla-Marmaris-Datça güzergâhını takip eden şehirlerarası çalışan otobüs firmalarının birçoğu Akyaka’yı bir durak olarak kabul ederek, burada yolcu indiriyorlar. Ancak Akyaka’nın içine girmeyen otobüsler, yolcuları anayol sapağında bırakıyorlar. Buradan otobüs firmalarına ait servislerle ve Akyaka-Muğla (Menteşe) arası sefer yapan minibüslerle veya yürüyerek Akyaka’nın merkezine ulaşabilirsiniz. Muğla’nın merkez ilçesi olan Menteşe ile Akyaka arasında karşılıklı olarak, gündüz yarım saatte bir, akşam ise saat başı olmak üzere dolmuşlar hareket ediyor.

Özel araç

Akyaka Nasıl Gidilir

Akyaka’ya Türkiye’nin kuzeyinden geliyorsanız Muğla yolu, batısından geliyorsanız da, Dalaman yolunu tercih edebilirsiniz. Muğla’nın merkez ilçesi Menteşe’ye ulaşım için Aydın-İzmir yolu, Denizli yolu, Antalya yolu olmak üzere üç kara yolu alternatifi var.

Menteşe’den Akyaka’ya ulaşmak için ise, Menteşe-Marmaris/Datça/Fethiye/Antalya kara yolunu takip edebilirsiniz. Ancak, Akyaka-Marmaris kavşağında, Marmaris/Datça ile Fethiye/Antalya yolları birbirlerinden ayrılıyor. Ula ve Kızılağaç’ı geçtikten sonra Sakar Geçidi’nde oldukça virajlı bir yokuştan iniyorsunuz. Deniz görünmeye başladıktan kısa bir süre sonra karşınıza Akyaka yol ayrımı çıkıyor.

Akyaka Arabayla Nasıl Gidilir

Antalya/Fethiye yolundan Akyaka’ya ulaşılırken de Ortaca, Köyceğiz, Kızılyaka güzergahını izliyorsunuz. Kızılyaka’dan sonra ise ışıklı kavşaktan sağa dönülerek Akyaka’ya doğru gidebilirsiniz.

İstanbul’dan Yalova-Bursa-Susurluk-Salihli-Nazilli güzergahını izleyip Muğla üzerinden Akyaka’ya ulaşabilirsiniz. Muğla’dan sonra yaklaşık 28 km sonra Akyaka sapağından devam ettiğinizde yolculuk yaklaşık 12 saat sürüyor.

Ankara’dan Afyon-Denizli güzergahını izleyip Muğla’dan yaklaşık 28 km sonra Akyaka sapağından devam ettiğinizde yolculuk yaklaşık 11 saat sürüyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here