AkyakaMuğla’nın Ula ilçesine bağlı, Gökova Körfezi’nin doğu ucunda yer alan önemli bir turizm merkezi. Marmaris‘e yalnızca 30 km uzaklıkta yer alan ve topraklarını keşfetmeye gelen misafirlerine sakin ve aynı zamanda unutulmaz bir seyahat olanağı sunan Akyaka, balık restoranları, sazlıkları ve muhteşem doğasıyla ile eşsiz bir doğaya sahip.

Antik çağlardan bu yana bir yerleşim yeri olan Akyaka, gözden uzak küçük bir balıkçı kasabasıyken, son yıllarda bakir doğası, yazın bile hiç kesilmeyen meltemi, denizi ve sahilleriyle gözde bir turizm bölgesine dönüştü. Ziyaretçilerin saklı bir cennet parçası olarak tarif ettiği Akyaka, denizi, güneşi, tarihi, doğası ve sevgi dolu, samimi insanıyla, Ege’nin en özel duraklarından biri.

Akyaka Gezilecek Yerler

Akyaka Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en güney batı ucundaki Muğla sınırları içinde yer alan Akyaka, Gökova Körfezi’nin doğu ucunda yer alıyor. Marmaris ile Muğla’yı birleştiren yolun yaklaşık olarak orta noktasında bulunuyor. Gökova Körfezi’nin bittiği yerde, 1000 m’lik Sakartepe Dağı ile kuzeyden, Gökova Ovası ile güneyden kuşatılan Akyaka, bu konumu ile belki de Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri. Gökova Ovası’nın sazlıklarına gelen yüzlerce değişik kuş çeşidi ile Akyaka ziyaretçilerine unutulmaz manzaralar sunuyor.

Akyaka’nın güneyinde yer alan Gökova Sazlığı’nın göçmen kuşları, flamingolar ve pelikanlar da Akyaka’ya ayrı bir güzellik katıyorlar. Akyaka’nın kuzeyindeki Sakartepe ise yamaç paraşütçüleri için biçilmiş kaftan. Ayrıca Kadın Azmağı boyunca yer alan balıkçı restoranlarının ünü bütün Türkiye’ye yayılıyor.

Su sporlarından hoşlananlar için Azmak Çayı ve Gökova Körfezi boyunca paddleboard, kano, ringo ve yelken seçenekleri de bulunuyor. Ayrıca Sakin Şehir Ağı’nda bulunan Akyaka’da, bisiklet ya da motosiklet kiralamak da çok yaygın.

1. Akyaka Evleri

Akyaka Evleri

Akyaka’nın az katlı evleri ve cephelerindeki ahşap işçiliği, beldeye kendine has ayrı bir kimlik katıyor. Korunmakta olan bu Akyaka Evleri, doğal güzelliklerinin yanı sıra, binlerce yıldır Güney Batı Anadolu’da yaşayan çeşitli medeniyetlerin izlerini taşıyor. Tarihi dokusu ve farklı mimarisiyle öne çıkan ahşap Akyaka evlerinin her biri diğerinden güzel bahçelere sahip. Begonvillerin sarmaladığı bu şirin evler dantel gibi işlenmiş ahşap oymalarla süslü. Akyaka evlerinin mimarisi Ulalı ressam ve sanatçı Nail Çakırhan’a ait. Nail Çakırhan, Ula’nın eski evlerini örnek alarak Akyaka’da bu mimari özellikteki ilk evi kendine yapmış ve bu çalışmasıyla da birçok ödüle layık görülmüş. Doğayla uyum içinde olan bu şirin evler, kesinlikle görülmeye değer.

2. Kadın Azmağı Deresi

Kadın Azmağı Deresi Akyaka Gezilecek Yerler

Kadın Azmağı Deresi, Akyaka’da alternatif bir ziyaret güzergahı. Kadın Azmağı adı ile anılan ve doğal güzellikleri ile ünlü su kaynağı olan bölge, su sporları ile öne çıkıyor. Sörf, kano ve dağ bisikleti gibi aktiviteler için çok uygun olan Kadın Azmağı Deresi’nin sevimli konuğu olan su samurlarını da görmeniz mümkün. Akyaka’nın hemen yanı başından ağaçlar ve sazlıklar arasından süzülerek Gökova Körfezi’ne akan Kadın Azmağı doğal bir akvaryumu andıran birinci derece sit alanı olarak korunuyor. Azmağın serinliği, su altı bitki örtüsü, balıkları, kaplumbağaları, üzerinde süzülen ördekleri ve sevimli su samurları yörenin doğal dokusunu yaşatıyor. 1200 m uzunluğunda, doğal akvaryum görünümündeki Kadın Azmağı Deresi’nde teknelerle Azmak Turu yapabilirsiniz. Nehre 400 farklı gözden gelen suyun sıcaklığı 8-12 derece arasında değişiyor. 

3. Sedir Adası

Sedir Adası Akyaka Plajları

Sedir Adası (Kleopatra Adası, Marmaris’in 16 km kuzeyinde, Gökova Körfezi’nde bulunan görülmeye değer güzellikte, antik kalıntılarla dolu üçlü bir ada grubunun en büyüğü. Ula ilçesi sınırları içerisinde yer alan Sedir Adası’nın antik çağdaki ismi Kedrae veya Cedra. Bölge altın sarısı kumsalı ve denizi ile meşhur. Cedrae Antik Kenti’ne ait ve antik tiyatro kalıntıları da burada bulunuyor. Adanın batı ucunda yer alan bu kalıntılar Roma dönemine ait, bölgede ayrıca bir de agora bulunuyor. Adanın plajı, aynı zamanda Kleopatra Plajı olarak adlandırılıyor. Efsaneye göre, Kleopatra ve Antonius burada üzdüğü ile ilgili hikayeler anlatılıyor.

4. Akyaka Sahili

Akyaka Sahili

Akyaka Sahili, Muğla’nın Mavi Bayrak çevre ödülüne sahip 100 plajından biri. Akyaka Halk Plajı olarak da bilinen Akyaka Sahili, 250 m uzunluğu ve 15 m genişliğiyle Akyaka’nın en çok tercih edilen yüzme alanı. Kıyıdan onlarca metre ilerlendiğinde ancak derinleşen Akyaka Sahili, özellikle yüzme bilmeyenler ve çocuklu ailelerin tercihi. Bedensel engelliler için erişilebilir nitelikte olan sahilin hemen arkasında kafe ve restoranlar bulunuyor.

Akyaka Sahili’nin bir diğer ucunda uçurtma sörfü tesisleri ve Akçapınar Plajı’nın yer aldığı ikinci sahile, Kadın Azmağı üzerindeki tahta köprüden geçerek ulaşılıyor. Kadın Azmağı ve denizin birleştiği nokta olan bu bölge, onlarca metre ilerlendiğinde ancak derinleşiyor. Akyaka Sahiline göre daha bakir olan bu bölgede şezlong kiralama imkânı ve kafe bulunuyor.

5. Çınar Plajı

Çınar Plajı Akyaka Gezi Rehberi

Akyaka merkezinden 3 km uzaklıkta olan Çınar Plajı, küçük taşlardan oluşan yapısıyla kumsal sevmeyenlerin tercihi. Çınar Plajı yolunu takip ettiğinizde Akbük Koyu’na, oradan da Ören (Gereme, Keramos)’a ulaşabilirsiniz. Kıyıdan birkaç metre sonra derinleşen denizi sayesinde yüzmek için elverişli olan Çınar Plajı’nın ortasından geçen ‘azmak’ denilen soğuk su denize karışıyor. Bir kafeteryanın da bulunduğu Çınar Plajı’nda şezlong kiralama imkânı da var.

6. Sakartepe Seyir Terası

Sakar Tepe Seyir Terası Akyaka

Sakartepe Seyir Terası, 900 m yükseklikte Gökova Körfezi’nin ve çevresinin eşsiz doğal güzelliğini gözler önüne seriyor. Muğla-Marmaris yolu üzerinde Kızılağaç Köyü’nü geçince hemen Sakar Geçidi’ne ulaşılıyor. Yaklaşık 500 m sonra sağa orman içine uzanan yol sonunda Sakartepe’ye ulaşılıyor. Sakar Geçidi’nin üzerinde belli aralıklarla seyir alanları, park alanları bulunuyor. Bu tepenin doruklarında Sakar Seyir Terası Kafe muhteşem manzarası ve leziz menüsüyle, tüm yöre halkının, birçok ünlünün, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası. Bir yanınızda çam ormanları, bir yanınızda Gökova, Akyaka, Akçapınar ve Azmak Çayı, diğer tarafınızda ise Sakartepesi manzarası bulunan kafede yöresel köy kahvaltısı çok ünlü.

7. Koylar

Akyaka Koyları

Albay Koyu, genellikle serin bir suyu olan çok sayıda merdivenden inilerek ulaşılan bir koy. Kıyısına yakın yerleri sığ olan Albay Koyu’nun yanı sıra, denize burun gibi çıkma yapan Burun Koyu ise, Akyaka Halk Plajı’ndan da rahatlıkla görülebiliyor. Ancak, deniz suyu sıcaklığı ve dalga durumu değişkenlik gösteren Burun Koyu, derin. Orman Kampı Alanı’nda bulunan bungalov evlerinin önünde ise denize girilebilecek iki alan bulunuyor.

8. Kitesurf Alanı

Akyaka Kitesurf Alanı

Yaz aylarında deniz-kum-güneş turizmi nedeniyle çok sayıda ziyaretçi ağırlayan Akyaka’nın merkezindeki mavi bayraklı plaj, korunaklı yapısıyla tüm yaş gruplarına ve yüzme bilmeyenlere de hitap ediyor. Türkiye’nin en iyi kitesurf (uçurtma sörfü) alanları arasında gösterilen Akyaka’da merkeze 20 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan kitesurf alanı, sıra dışı, heyecanlı bir deneyim isteyenler için ideal.

Akyaka’ya nasıl gidilir

Muğla-Marmaris karayolunda, Sakar rampası üzerindeki kavşakta bulunan Akyaka’ya, Muğla merkezden yarım saatte bir dolmuş ve otobüs seferi bulunuyor. Marmaris başta olmak üzere Muğla’nın birçok ilçesinden Akyaka’ya belirli aralıklarla seferler düzenleniyor. Dalaman Havalimanı Akyaka’ya 67 km uzaklıkta. Özel araçla 1 saat süren bu güzergâh için, havalimanından araç kiralama ve taksi seçenekleri var.

Dev bir yeraltı nehri olan Azmak, Akyaka’yı da aşan bütün bir bölgede farklı yerlerden yeryüzüne çıkıyor. Üzerinde ringo, tekne turu ve kano aktivitelerinin yapıldığı Azmak haricinde, tamamen doğal güzelliği ve yapılaşmanın uğramadığı, gönülleri fetheden bir Ege güzelliği. Mavi tur rotalarının en sevilen duraklarından olan Akyaka Gökova, doğa ile iç içe, gürültü ve kalabalıktan uzak bir gezi yapmaksa Akyaka sizin için doğru adres.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here