PAYLAŞ

Aksaray Müzesi, Zinciriye Medresesi olarak da bilinir. Aksaray Müzesi, Aksaray‘ın Zincirli Mahallesi’nde Karamanoğulları Beyliği Döneminde yapılan 14. yüzyıl  “Zinciriye Medresesi’nde” 1969’da kurulmuş ve hâlen faaliyetlerini bu binada sürdürüyor.

Zinciriye Medresesi plan itibarıyla, kesme taş ve tuğla kullanılarak inşa edilmiş. Üstü açık avlulu, dört eyvanlı ve revaklı bir yapı. Giriş doğudaki taçkapıdan sağlanıyorr. İçerisinde üzeri kubbe ve tonoz örtülü sekiz oda bulunuyor. 20. yüzyıl başlarına kadar medrese olarak işlevini sürdürmüş, 1940’tan itibaren bir süre hapishane olarak kullanılmış. 1969 yılından bu yana ise müze olarak faaliyet gösteriyor. Müzede, 1997 yılı sonu itibarıyla satın alma, bağış ve Aksaray İli sınırları içerisinde yapılan arkeolojik kazılar sonucunda elde edilmiş toplam 6134 eser bulunuyor.

aksaray müzesi

Aksaray Müzesi

Aksaray Müzesi’nde toplam 2022 tane arkeolojik eser bulunuyor.

Aşıklı Höyük: Yapılan kazılar sonucunda müzeye toplam 367 eser kazandırılmıştır. Bu seksiyonda günümüzden 10 bin yıl öncesinde yaşamış insanlara ait taş balta, insan figürini, kemik bız, kemer tokası, spatula, obsidiyenden ok ucu ve pişmiş topraktan boğa figürini de vardır.

Musular Yerleşmesi: Aksaray İli, Gülağaç İlçesi, Kızılkaya Köyü’nde günümüzden yaklaşık 9 bin yıl öncesine ait kısmen doğal bir kayalık üzerine kurulan Çanak Çömleksiz Neolitik Döneme ait yerleşmede 1996 yılından bu yana yapılan arkeolojik kazılar sonucu müzeye 24 tane eser getirilmiştir. Bunların arasında kemikten yapılmış bız, boncuk ve aletler, taştan balta ve obsidiyenden kesici aletler bulunmaktadır.

Güvercinkayası Yerleşmesi: Aksaray İli, Gülağaç İlçesi’ne bağlı Çatalsu/Apsarı Köyü’nün yaklaşık 1 km. batısında, Mamasun Baraj Gölü taşkın alanı kıyısında, İ.Ö.(5-4 bin) yıllarına ait bu yerleşmede 1996 yılından bu yana yapılan arkeolojik kazılar sonucu müzeye 24 eser getirilmiştir.

İç Anadolu Bölgesi Kalkolitik Dönemini biraz daha aydınlığa çıkaran bu yerleşimin buluntuları arasında obsidiyenden kesici aletler, çanak-çömlek, sürtme ve öğütme taşları, kemikten bız ve süs eşyaları, pişmiş topraktan hayvan ve insan figürinleri yer almaktadır.

Acemhöyük: Bugüne kadar yapılan kazı çalışmaları sonucunda müzeye 819 tane eser kazandırılmıştır. Döneminin özelliklerini en güzel şekliyle anlatan eserler arasında, pişmiş topraktan riton, testi, kapaklı vazo, ağırşak, damga mühür ve bullaları, kemikten alet, mühür ve aplikleri, taştan el baltası, fayanstan ve pişmiş topraktan hayvan figürinleri, kaya kristalinden objeler ile gümüş ingot grubu, altından küçük buluntular ve bronz iğneler yer almaktadır.

Müzemizde Darphane (Melik Mahmud Gazi Hangâhı) kazısında bulunan 11 adet Selçuklu Dönemi eseriyle birlikte diğer dönemlere ait çok sayıda eser de bulunmaktadır.

Etnografik Eser Seksiyonu: İlimiz çevresinden derlenmiş çeşitli giyim (üç etek, bindallı, cepken, kaftan gibi) süs eşyaları, halılar, çorap, para kesesi, kılıç ve silahlardan oluşan 584 adet eseri içermektedir.

Sikke Seksiyonu: Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait altın, gümüş, bronz ve bakır madenlerinden 3528 adet sikke bulunmaktadır.

Dünyanın bilinen en eski beyin ameliyatının izlerini taşıyan 10 bin yıllık kafatası ile bir kedi mumyasının da sergilendiği Aksaray Müzesi’nde girişler 2009’dan bu yana ücretsiz.

Aksaray Müzesi Adres

Adres: Hacılar Harmanı Mahallesi 5.Bulvar Konya Caddesi No:51 AKSARAY

Pazartesi dışında her gün 08.30-12.00 / 13.00-17.00 saatlerinde ziyarete açıktır.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here