Aksaray Müzesi, Kapadokya’nın giriş kapısı olan Aksaray ve çevresinde yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen eserlerin sergilendiği, şehrin en önemli müzesi.

Aksaray Zincirli Mahallesi’nde Karamanoğulları Beyliği döneminde yapılan, tarihi 14. yüzyıla uzanan Zinciriye Medresesi’nde 1969’da kurulan müze 2006’da şimdiki yerine taşındı. 2014’te yapılan düzenlemelerle yeniden açılan müze 10.200 metrekare açık alan, 2.400 metrekare kapalı alana sahip. Müze binası Anadolu Selçuklu kümbetleri ve Aksaray’da bulunan peribacalarından esinlenilerek inşa edildi.

aksaray müzesi

Aksaray Müzesi

Aksaray Müzesi’nde satın alma, bağış ve arkeoloji kazılarda elde edilen toplam 15 bin 639 adet arkeolojik eser bulunuyor.

Aşıklı Höyük: Yapılan kazılar sonucunda müzeye toplam 367 eser kazandırılmıştır. Bu seksiyonda günümüzden 10 bin yıl öncesinde yaşamış insanlara ait taş balta, insan figürini, kemik bız, kemer tokası, spatula, obsidiyenden ok ucu ve pişmiş topraktan boğa figürini de vardır.

Musular Yerleşmesi: Aksaray İli, Gülağaç İlçesi, Kızılkaya Köyü’nde günümüzden yaklaşık 9 bin yıl öncesine ait kısmen doğal bir kayalık üzerine kurulan Çanak Çömleksiz Neolitik Döneme ait yerleşmede 1996 yılından bu yana yapılan arkeolojik kazılar sonucu müzeye 24 tane eser getirilmiştir. Bunların arasında kemikten yapılmış bız, boncuk ve aletler, taştan balta ve obsidiyenden kesici aletler bulunmaktadır.

Güvercinkayası Yerleşmesi: Aksaray İli, Gülağaç İlçesi’ne bağlı Çatalsu/Apsarı Köyü’nün yaklaşık 1 km. batısında, Mamasun Baraj Gölü taşkın alanı kıyısında, İ.Ö.(5-4 bin) yıllarına ait bu yerleşmede 1996 yılından bu yana yapılan arkeolojik kazılar sonucu müzeye 24 eser getirilmiştir.

İç Anadolu Bölgesi Kalkolitik Dönemini biraz daha aydınlığa çıkaran bu yerleşimin buluntuları arasında obsidiyenden kesici aletler, çanak-çömlek, sürtme ve öğütme taşları, kemikten bız ve süs eşyaları, pişmiş topraktan hayvan ve insan figürinleri yer almaktadır.

Acemhöyük: Bugüne kadar yapılan kazı çalışmaları sonucunda müzeye 819 tane eser kazandırılmıştır. Döneminin özelliklerini en güzel şekliyle anlatan eserler arasında, pişmiş topraktan riton, testi, kapaklı vazo, ağırşak, damga mühür ve bullaları, kemikten alet, mühür ve aplikleri, taştan el baltası, fayanstan ve pişmiş topraktan hayvan figürinleri, kaya kristalinden objeler ile gümüş ingot grubu, altından küçük buluntular ve bronz iğneler yer almaktadır.

Müzemizde Darphane (Melik Mahmud Gazi Hangâhı) kazısında bulunan 11 adet Selçuklu Dönemi eseriyle birlikte diğer dönemlere ait çok sayıda eser de bulunmaktadır.

Etnografik Eser Seksiyonu: İlimiz çevresinden derlenmiş çeşitli giyim (üç etek, bindallı, cepken, kaftan gibi) süs eşyaları, halılar, çorap, para kesesi, kılıç ve silahlardan oluşan 584 adet eseri içermektedir.

Sikke Seksiyonu: Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait altın, gümüş, bronz ve bakır madenlerinden 3528 adet sikke bulunmaktadır.

Dünyanın bilinen en eski beyin ameliyatının izlerini taşıyan 10 bin yıllık kafatası ile bir kedi mumyasının da sergilendiği Aksaray Müzesi’nde girişler 2009’dan bu yana ücretsiz.

Aksaray Müzesi Adres

Adres: Hacılar Harmanı Mahallesi 5.Bulvar Konya Caddesi No:51 AKSARAY

Pazartesi dışında her gün 08.30-12.00 / 13.00-17.00 saatlerinde ziyarete açıktır.

4 YORUMLAR

  1. Aksaray Müzesi 2005 Yılından itibaren fotoğraftaki görselde yer alan binasında aktif olarak kullanılmaktadır. Ancak sizin vermiş olduğunuz metin bilgisi eski müze binası olan Zinciriye Medresesini tarif etmektedir.Metin ve görseldeki fotoğraf uyuşmamaktadır.
    Bu yanlışlığı en kısa sürede düzeltirseniz seviniriz.
    Halkımız yanlış bilgilendirilmesin.
    Şimdiden teşekkür ederiz.
    Çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here