Ağva, İstanbul’un doğasıyla ünlü sahil kasabalarından biri. Göksu ve Yeşilçay derelerinin ortasında bulunan belde İstanbul’un Batı Karadeniz’e doğru uzanan kıyı şeridi üzerinde yer alıyor. Adı Latince ‘iki dere arasına kurulmuş köy’ anlamına gelen Ağva’nın tarihi MÖ 7. yüzyıla uzanıyor

Bir çok uygarlığın geçiş noktası olan beldede, Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılar gibi medeniyetlerin izleri bulunuyor. İstanbul’da şehrin kalabalığından uzaklaşmak ve doğaya karışmak için için en çok tercih edilen yerlerden biri olan Ağva, nehirleri, plajları, köyleri ve koylarıyla şehrin turistik merkezleri arasında.

Ağva Gezilecek Yerler

Ağva Gezilecek Yerler

İstanbul merkeze 97 km uzaklıktaki Ağva’ya, büyük bir bölümü otoban olan yoldan ulaşılabiliyor. Özel aracınızla gidecekseniz Ümraniye-Şile yolunu takip edin. Şile’den sonra, Ağva’ya giden sahil yolunu kullanarak, Kabakoz, İmrenli, Akçakese ve Kurfallı güzergahını izleyin. Toplam bir buçuk saatte Ağva’ya ulaşabilirsiniz. İstanbul-Üsküdar veya Ümraniye’den her saat başı Şile-Ağva otobüsleri kalkıyor, aynı yolu kullanarak, önce Şile’ye, sonra Ağva’ya gidilebiliyor.

1. Ağva Plajı

Ağva Plajı

Ağva Plajı, Göksu ve Yeşilçay nehirlerinin denize döküldüğü iki nokta arasında yer alıyor. 3 km uzunluğuna sahip olan plaj Ağva merkeze yakın olması nedeniyle sık sık ziyaret ediliyor. Özellikle yaz aylarında en kalabalık zamanlarını yaşayan Ağva Plajı’nda tuvaletler, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye kiralama yerleri de bulunuyor. Plajın yakınlarında ayrıca kafe ve çay bahçeleri, sağlık ocağı ve eczane de mevcut.

2. Kadırga koyu

Kadırga Koyu Ağva

Kadırga Koyu, Ağva’nın görülmesi gereken doğal güzelliklerinden biri. Beldenin 7 km doğusunda bulunan koy, Karadeniz sayesinde meydana gelen dalga aşındırmaları sonucu ortaya çıkan farklı kaya oluşumlarına ve falezlere ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle adeta amfi tiyatroya benzeyen Kadırga Koyu, deniz keyfi yapmak için oldukça elverişli. Büyükbucaklı Köyü’nden de 1 km uzaklıkta yer alan koyda piknik yapmak da bir o hayli zevkli.

3. Kilimli koyu

Kilimli Koyu Ağva

Ağva’nın doğusunda bulunan Kilimli Koyu, beldenin en görülesi yerlerinden biri. Deniz yoluyla ulaşılabilen koy kireçtaşı kayalardan oluşuyor. Kaya heykelleri, doğal köprüleri ve havuzlarıyla etkileyici bir güzelliğe sahip olan Kilimli Koyu denize girmek için de oldukça uygun. Şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz bir tesisin de bulunduğu koyda olta ile balık tutulabiliyor.

4. Göksu Nehri

Göksu Nehri Ağva

Ağva’nın batısında yer alan Göksu Nehri, doğası ve yeşiliyle kendisine hayran bırakıyor. Karadeniz’e dökülen nehir, son 15 yılda eko turizminin yoğunlaştığı yerlerden biri olarak biliniyor. Yerleşimin olmadığı bölge yaklaşık 4.5 km kumsala sahip. Ancak mevsimlere bağlı olarak deniz ve nehir birbirine karıştığı için denize girmek her zaman mümkün olmuyor. Bunun yanında nehirde kano ya da kürek gezisi ya da kuş gözlemi yapmak için oldukça uygun bir ortam mevcut.

5. Hacılı Köyü

Hacılı Köyü Ağva

Hacılı Köyü, Ağva merkeze 12 km uzaklıkta bulunuyor. Roma Dönemi kale kalıntılarının bulunduğu köy Roma askerlerinin esir kaldıkları yer olarak bilinen Gürlek Mağarası ile ünlü. Adı ağız kısmında çıkan ses nedeniyle Gürlek olarak adlandırılan mağaraya iple tırmanarak çıkılıyor.

6. Saklı Göl

Saklı Göl Ağva

Saklı Göl, Ağva’nın en güzel yerlerinden biri. Karamandere Köyü’nde yer alan göl, orman alanlarıyla çevrili bir yapıya sahip. Kıyısında yemek ve sportif aktiviteler yapmak için tesislerin bulunduğu Saklı Göl tertemiz havası ve muhteşem doğasıyla şehirde olduğunuzu unutturacak bir yer.

7. Kurudere Şelalesi

Kurudere Şelalesi Ağva

Ağva’nın muhteşem güzelliği Kurudere Şelalesi Hacılı Köyü’nde bulunuyor. Yaklaşık 5-6 metre yüksekten akarak kendi göletini oluşturmuş şelaleye, zorlu bir parkurla ulaşılabiliyor. Yaz aylarında kuruma noktasına gelen Kurudere Şelalesi özellikle bahar aylarında mutlaka görülmeli.

Romalılara ait kilise kalıntıları ve mezar taşlarının bulunduğu köy Kalemköy, doğal yaşamın en güzel örnegi olan Göksu ve Gökmaslı köyleri de Ağva’nın bozulmamış diğer güzellikleri arasında. Ağva gezilecek yerler belki bundan çok daha fazla, eklemek istediklerinizi yorum kısmına ekleyin.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba siteniz gerçekten çok guzel, yazılarınız bilgilendirici benim de tatil ile ilgili yazılarım var fakat bu konuda sizin kadar geniş içerigim yok. Başarılarınızın devamını dilerim

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here