Ağrı Dağı Milli Parkı, 5137 metre yüksekliği ile Türkiye’nin ve Avrupa‘nın en yüksek, dünyanın ise en büyük ikinci volkanik dağının yer aldığı, eşsiz manzarası ve doğal güzellikleri ile dünyaca ünlü bir rota. Milli park, Türkiye, Ermenistan, Nahçıvan ve İran sınırlarının kesiştiği noktada kurulu.

Zirvesinde ülkemizin en büyük buzulunun yer aldığı Ağrı Dağı ve yakın çevresini kaplayan 88 bin 104 hektarlık alan 2004’ten bu yana milli park korumasında. Milli park sınırları içerisinde bulunan meteor çukuru, benzerleri arasında dünyada en büyük ikinci çukur özelliğini taşıyor.

Ağrı Dağı milli parkı

Farklı yeryüzü oluşumları, zengin flora ve faunası, sulak alanları ve etkileyici doğasıyla her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan bölge; Ağrı‘nın Doğubeyazıt ilçesi ile Iğdır’ın Aralık ve Karakoyunlu ilçeleri sınırlarında yer alıyor. Milli parkın doğusunda Küçük Ağrı Dağı’nı görmek mümkün.

Nuh Peygamberin Gemisi ve Nuh Tufanı olaylarının geçtiği yer olarak da bilinen bölge, ülkemizde olduğu kadar dünyada da büyük ölçüde tanınıyor. Farklı birçok kültürde de adı geçen, kutsal kitaplarda bahsedilen Nuh Tufanı sonrasında Nuh’un gemisinin indiği yerin Ağrı Dağı olduğuna inanılıyor. Büyük Ağrı Dağı’nın güneydoğu eteklerinde yer alan İrem Bağları’nda da Hz. Adem ile Hz. Havva’nın yaşadığına ilişkin çok sayıda söylence var.

Milli parkta ardıç, gürgen, huş, kafkas üçgülü, kırmızı üçgül, aküçgül, yabani fiğ, yabani yonca, kılçıksız brom, tilki kuyruğu, koyun yumağı, yabani arpa, yabani buğday ve yabani çavdar yayılış gösteren bitki türleri arasında.

Ağrı Dağı milli parkı

Ur keklik, kaya kekliği, çil keklik, yaban koyunu, çengel boynuzlu dağ keçisi, tilki, kurt, tavşan, vaşak, yaban domuzu, akbaba, kartal, şahin, doğan, engerek yılanı, alabalık ve sazan ise bölgede yayılış gösteren önemli hayvan türlerinden.

Ağrı Dağı Milli Parkı’nda neler yapılır

Dağcılık, doğa yürüyüşü, tırmanma, yaban hayatını gözlemleme, fotoğrafçılık ve görsel sanatlara ilgisi olanların keyifle zaman geçirebileceği Ağrı Dağı Milli Parkı, zengin peyzaj güzellikleri ile doğanın renklerinin en iyi gözlemlendiği yerlerden.

Farklı medeniyetlerin izlerinin de görülebildiği tarihi ve kültürel katmanların yer aldığı bölge, tarih boyunca Hurriler, Urartular, Kutlar, Hunlar, Araplar, Selçuklular, İlhanlılar, Harzemşahlar, Timuroğulları, Safaviler, Çıldıroğulları, Akkoyunlular, Karakoyunlular için yerleşim yeri olmuş. 1514 yılından sonra ise Osmanlılar bölgeyi egemenliği altına almış.

Ağrı Dağı Milli Parkı nerede

Ağrı Dağı Milli Parkı’na nasıl gidilir

Ağrı Dağı Milli Parkı, Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesine 10 km, Ağrı’ya 100 km, Iğdır’a ise 40 km uzaklıkta. Iğdır ve Ağrı’daki havalimanlarını kullanarak Türkiye’nin belli başlı merkezlerinden bağlantılı olarak bu şehirlere ulaşmak mümkün.

Anadolu’nun en yüksek noktası olan Ağrı Dağı’nın da içerisinde bulunduğu milli park, doğal güzellikleri ile keşfe değer. Seyahat severler için çok sayıda alternatif sunan bölge, Doğu Anadolu’yu tanımak için iyi bir başlangıç noktası da olabilir.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here