Dünyayı tanımak için hep denizlere, göllere değil zaman zaman zorlu coğrafyalara gitmek, bilindik hayatları değil, saklı hayatları keşfetmek istiyorsanız eğer maceracı yapınız sizleri yakında yollara düşürecek demektir. Kendine has kültürü, etnik kabilelerin halihazırda sürdürmekte oldukları yaşam şekilleri, büyük şehirlerdeki kolonizasyon döneminden geriye kalan mimarisi, yerel mutfağı, her ülkenin kendine endemik muhteşem fauna ve florası ve binlerce yıllık tarihçesiyle 54 ülkeyi barındıran, gezginleri kendine hayran bırakan Afrika Kıtası sizler için biçilmiş kaftan. Bu değişik coğrafyaların bazılarına ulaşmak ekstra çaba gerektirse de gösterilen çabanın sonucunda karşınıza çıkacak olan eşsiz doğa, deneyimleyeceğiniz değişik yaşam şekilleri ve tatil anılarınızı sığdırdığınız fotoğraf kareleri sizler için bir ödüle dönüşecek.

Afrika’da Görülmesi Gereken 10 Ülke

1Kenya – Dünyanın safari cenneti

Kendine has sürprizleri, zıtlıkları barındıran, Afrika’nın Paris’i, başşehir Nairobi’ye mutlaka iki gününüzü ayırın. Zürafa Merkezi’nde zürafaları besleyin, David Sheldrick Fil Yetimhanesi’ndeki yavru fillerin sabah gösterisini kaçırmayın. Nairobi Demiryolu Müzesi’nde Mombasa ile Uganda’yı birleştiren tren yolu tarihçesi ilginizi çekecek. Ulusal Nairobi Müzesi Kenya’nın zengin kültür mirasını objelerle ve doğasını bu topraklara endemik padalyalarla gözler önüne seriyor.

Ulusal Nairobi Parkı kısıtlı vakitte rahatlıkla “ben de safari yaptım” diyebileceğiniz nitelikte. Dünyanın safari cenneti Kenya’da vahşi hayvanları gözlemleyebileceğiniz parkların en ünlüsü Ulusal Masai Mara Rezervi. Öküzbaşlı antilop ve zebraların senede iki kere Masai Mara ile Serengeti arasındaki göç şöleni bu rezervi ünlü kılıyor. Geleneksel yaşamlarını sürdürmekte olan ünlü Masai Kabilesi’nin köylerinden birini ziyaret edin.

Afiraka'da Görülecek Yerler

Müslüman nüfusun yaşadığı, Hint Okyanusu kıyısında yer alan Mombasa bir zamanlar buralarda hakimiyet sürmüş olan Umman Krallığı’nın, hatta bir dönem buralara kadar uzanmış olan Osmanlı’nın izlerini taşıyor. Safari yorgunluğunuzu atmanız için Mombasa civarındaki uçsuz bucaksız kumsallar sizi bekliyor.

Daha fazla bilgi:  Yaşamımdan Süzülen Afrika / Siyah İnci Yayınları

Önceki

2 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here