Adrasan (Çavuşköy), Antalya‘nın Kumluca ilçesine bağlı şirin bir köy. Uzunluğu 2 km’yi bulan büyüleyici kumsalı ve bozulmamış doğasıyla küçük  bir tatil beldesi. Musa Dağı’nın eteklerinde, tarihi ve doğal güzellikleriyle saklı bir mücevher gibi parlayan Adrasan, Antalya kent merkezine 95 km mesafede bulunuyor.

Masmavi denizi ve benzersiz güzellikteki ormanlık alanlarıyla tarihi Helenistik Çağ’a dek uzanan belde Akdeniz’in Patara, Letoon, Olimpos gibi antik bölgelerine yakınlığı ile de avantajlı bir konuma sahip.

Adrasan Nerede

Helenistik çağın izlerini sürebileceğiniz Adrasan’da, deniz sığ ve kumluk olduğundan, çocuklu ailelerin tercih ettiği bir özelliğe sahip. Sörf ve su kayağı gibi aktiviteleri için de uygun olan Adrasan Koyu’nun, 25 m olan sualtı görüş mesafesi ise, su altı dünyasını keşfetmek isteyenler için birebir. Sit alanı olarak koruma altına alında bulunan Adrasan’da Kumluca’nın doğasına gizlenmiş antik yerleşim alanları arasındaki Korydalla Antik Kenti’ni gezebilir, Sarıcasu Köyü yakınında bulunan Rhodiapolis Antik Kenti’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Olimpos Antik Kenti, Çıralı, Yanartaş ve tekne turlarının uğrak yeri olan Ceneviz Koyu’nu görebilir, 34 km uzaklıktaki Tekirova’ya bağlı Phaselis Antik Kenti ve Phaselis Koyu’nu ziyaret edebilirsiniz.

Adrasan Nerede Nasıl Gidilir

Adrasan, Muğla ve Antalya arasındaki bölgede, Antalya’ya yaklaşık 95 km uzaklıkta yer alıyor. Beldeye yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculukla ulaşım mümkün. Kumluca ilçe merkezine ise 27 km mesafe uzaklıkta olan Adrasan’a ulaşım için öncelikle Antalya’ya gelmeniz gerekiyor.

Adrsana nasıl gidilir

İstanbul, İzmir ve Ankara‘dan, Antalya Havalimanı‘na aktarmasız olarak haftanın her günü yaklaşık 1,5 saat süren uçuş seferleri düzenleniyor. Adrasan’daki bazı oteller belli bir ücret karşılığında transfer hizmeti de veriyor.

Buradan araç kiralayarak Kemer istikametinde Kemer-Tekirova-Ulupınar’dan hemen sonra, Olympos sapağını geçip, yolun solundaki Adrasan tabelasından içeri girerek 8 km’lik asfalt yol ile köy merkezine ulaşıyorsunuz. Merkezden 4 km daha devam ettiğinizde, güzeller güzeli Adrasan Sahili sizi bekliyor olacak.

Otobüs ile geliyorsanız Antalya Şehirlerarası Otogarı’nın hemen yanındaki ilçeler terminalinde tur minibüsleri ve Kumluca minibüslerinden birine binebilirsiniz. Olympos-Çavuşköy sapağında inip Adrasan yol sapağına 1 saat aralıklarla gelen Adrasan tur minibüsüne binebilirsiniz. Kumluca Otogarı’ndan Adrasan’a direkt hareket eden minibüsler de bulunuyor. Antalya İlçeler Terminali’nde yazın günde 3 kez Adrasan’a minibüs servisi düzenleniyor.

Adrasan Koyu’nun iki yakasında bulunan burunlar ve koyları keşfedebilir, koyun sağ tarafını takip ederseniz 45 dakikalık bir yürüyüşle Gelidonya Feneri‘ne ulaşabilirsiniz. Bu büyüleyici ve bakir doğal güzelliği keşfedin.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here