Adrasan, Antalya’nın gözde tatil beldelerinden biri. Yeni adıyla Çavuşköy olarak tanınan belde Antalya’nın Kumluca İlçesinde, Musa Dağı’nın eteklerinde yer alıyor. İl merkezine yaklaşık 94 km mesafede bulunan Adrasan masmavi denizi ve benzersiz güzellikteki orman alanlarıyla her yıl yerli ve yabancı çok sayıda kişi tarafından ziyaret edilen bir turizm cenneti.

Tarihi Helenistik Çağ’a uzanan belde Akdeniz’in Patara, Letoon, Olimpos gibi antik kentlerinin yer aldığı bölgede konumlanıyor. Bu yüzden sit alanı olarak koruma altına alınan Adrasan, günümüzde bozulmamış yapısını korumaya devam ediyor. 2 km’lik bir plaja sahip olan belde sığ bir denize sahip. Yüzme bilmeyenler ve çocuklar için oldukça ideal bir tatil beldesi olan Adrasan, özellikle kış aylarında fırtınaya yakalanan gemilere barınak oluyor.

Adrasan

Adrasan, Antalya

Sakin tatil arayanlar için vazgeçilmez noktalardan biri olan beldede yapılaşma yasak ama konaklamak için bölge halkı tarafından işletilen bungolov, pansiyon ve oteller farklı alternatifler bulunuyor. Bölge halkı genel olarak geçimini turizm faaliyetleriyle sağlıyor. Nüfusun %80’i otel işletmeciliği, restoran işletmeciliği ya da esnaflık yapıyor.

Muhteşem deniziyle göz alan Adrasan’dan orfoz, mercan, sinarit, ıskaroz, sarıgöz, akya, kefal gibi 53 balık çeşidi çıkıyor. Bu nedenle beldenin restoranları leziz balık ürünleriyle oldukça dikkat çekici.

Adrasan, Antalya

Adrasan Koyu’nun iki yakasında bulunan burunlar ve koylar meraklılarına farklı rotalar sunuyor. Koyun sağ tarafını takip ederseniz 45 dakikalık bir yürüyüşle Gelidonya Feneri‘ne ulaşıyorsunuz. Koyun sol tarafı sağ kısma göre daha uzun ama birbirinden güzel plajları ve güzellikleriyle adeta büyülüyor.

Adrasan’da ne yapılır

Eşsiz güzellikteki Adrasan, muhteşem bir denize ve harika bir plaja sahip. Bu yüzden burada ilk akla gelen aktivite denizin ve kumun tadını çıkarmak oluyor. Ayrıca neredeyse her gün düzenlenen günübirlik tekne turlarıyla Adrasan’ın Suluada, Sazak, Ceneviz Koyu gibi muhteşem doğal güzelliklerini keşfedebiliyorsunuz. Bunun yanında beldede dalış, su kayağı, sörf, ringo, banana vb. gibi su sporlarını da yapabilmek mümkün.

Adrasan Nerede

Deniz ve plajının yanında geniş orman alanıyla da doğaseverlerin vazgeçilmezi olan belde, doğa yürüyüşü ve kamp için de uygun ortamı sağlıyor ve size benzersiz manzaralara sahip bir kamp deneyimi yaşatıyor.

Ayrıca Adrasan antik kentleriyle ünlü bir bölgede bulunuyor. Letoon, Olimpos Antik Kenti, Phaselis gibi yerleşim yerlerine oldukça yakın bulunan beldede bisikletle ya da arabayla antik kent gezisi yapmak da oldukça zevkli.

Adrasan nerede

Adrasan, Muğla ile Antalya’nın arasındaki bölgede Antalya’ya yaklaşık 92 km uzaklıkta yer alıyor.

Adrasana nasıl gidilir

Adrasan’a nasıl gidilir

Akdeniz’in saklı cennetlerinden biri olan Adrasan, Antalya’dan yaklaşık 94 km uzaklıkta bulunuyor. Antalya yönünden Adrasan’a ulaşmak için Ulupınar’dan Köyü yoluna girmek gerekiyor. Ulupınar Köyü ile Adrasan arasında yaklaşık 20 km’lik bir mesafe bulunuyor. Antalya Otogarı ve Kumluca Otogarı’ndan direkt Adrasan’a giden otobüs bulunuyor. Seferler özellikle yaz aylarında artıyor.

Masmavi denizi, muhteşem plajı ve el değimemiş koylarıyla Adrasan, sessiz sakin ve doğaya karışmak isteyenler için oldukça güzel bir tatil yeri.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here