Adana hepimizin hafızalarına, adını verdiği kebabı ile kazınsa da bu kozmopolit şehir, hem tarım hem de sanayideki payıyla Türkiye ekonomisine anılmaya değer bir katkı sağlıyor. Yılın her mevsimi ziyaretçileri eksik olmayan şehirde hayat her daim canlı, her daim hareketli.

Antik Kilikya Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden biri olan Adana tarihi geçmişi, ticari gelişmişliği, tarımı ile ülkemizin önde gelen kentlerinden. İnsanlarının da iklimi kadar sıcak olduğu bu şehri gezi planınıza mutlaka eklemelisiniz. Ayrıca Adana’ya yolunuz düşerse Adana Kebabı yemeden ve Şalgam içmeden dönmeyin.

Adana-Seyhan-Nehri

Seyhan Nehri ve Seyhan Barajı

Seyhan Nehri, Çukurova’daki tarımsal sulamada ve özellikle pamuk üretiminde önemli bir yere sahip. Nehir, Adana-Mersin sınırında Tarsus Çayı ile birleşerek, Akdeniz’e dökülüyor. Denizi olmayan Adana şehrine ayrıca güzellik katan unsurlardan ikisi Seyhan Nehri ile Seyhan Baraj Gölü. Baraj gölü Çukurova ilçesinin kuzeyinde yer alıyor ve yeni yerleşim yeri olan kuzey Adana’yı turistler için dikkat çekici noktalardan biri haline getiriyor. Akdeniz’e dökülen en büyük nehir olan Seyhan Nehri tarih boyunca hem verimli topraklar sağlamış hem de Adanalıların kıyısında yürüyüş yaptığı önemli bir dinlence yeri olmuş.

malta

Seyhan Barajı, eski Adana’nın 15 km yukarısında 850 bin dönüm araziyi ve Adana’yı Seyhan Nehri’nin taşarak sebep olabileceği su baskınından kurtarmak amacıyla yapılmış. 974 günde tamamlanan ve 1956 yılında hizmete açılan baraj toprak dolgu tipinde. Hali hazırda sulama ve elektrik üretiminde kullanılıyor.

Adana-Seyhan-Golu

Seyhan Barajı’nın gövde hacmi 7 milyon 500 bin m³, akarsu yatağından yüksekliği 53,20 metre, normal su kotunda göl hacmi bin 200 hm³, normal su kotunda göl alanı 67.82 km². Baraj sayesinde 174 bin hektar arazi sulamak mümkün. Baraj, 18’er MW’lık üç üniteye sahip ve elektrik üretiminde önemli rol oynuyor. Hidroelektrik santral, 54 MW güç ile, yılda toplam 350 milyon KWh elektrik enerjisi üretiyor.

‘Adana Seyhan Baraj Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’ proje kapsamında korunmaya alınan gölün alanı ise 68 kilometrekare. Uzunluğu 28 km en geniş yeri 17 km ve derinliği 70 metre. Bu projeyle biyolojik çeşitliliğin korunması gereken alanlardan biri haline getirilen Seyhan Baraj Gölü, av hayvanlarının korunduğu, yerleştirildiği, yetiştirildiği ve yaşama ortamlarının iyileştirildiği alan olarak tescil edilmiş.

Adana-Seyhan-Golu-Festivali

Rüzgar sörfü için de ideal bir ortam olarak değerlendirilen Seyhan Baraj Gölü, iklim ve rüzgâr açısından yılın oniki ayı sporcuları ağırlayabilen bir göl. Seyhan Baraj Gölü, aynı zamanda önemli spor organizasyonlarına da ev sahipliği yapıyor. 2013 Akdeniz Oyunları Durgun Su Sporları yarışmaları Adana Seyhan Gölü’nde yapılmış. Türkiye Kürek Federasyonu, 2012 yılında Kürek Milli takım seçmelerini ve Akdeniz Kupası Türkiye Şampiyonası yarışmalarını Seyhan Baraj Gölü’nde gerçekleştirmiş. 2006 yılından bu yana ise Türkiye Offshore Şampiyonası bu gölde yapılıyor. Ayrıca, göl içinde uluslararası standartlarda kürek ve kano yarışlarının yapılabileceği parkurlar da bulunuyor.

Baraj gölünün tarihi bir yönü de bulunuyor. Seyhan Baraj Gölü’nün olduğu alanda Roma döneminde kalma bir antik kent olduğu ortaya çıkmış. Roma İmparatoru Augustos’un karısı Livia Augusta adına Adana’da kurulan antik kent ne yazık ki Seyhan Baraj Gölü’nün altında kalmış. Augusto Antik Kenti adındaki antik kentten günümüze kalan en önemli eserlerden biri olan Medusa Lahiti Adana Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Bir köylü tarafından tesadüf eseri bulunan lahitin üzerinde Medusa, boğa, çiçek, meyve figürleri yer alıyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here