Her şey o küçük defterle başladı. Çocukluğumda kişiliğime yerleşmiş, zamanla üstü kapanmış merak ve cesareti su yüzüne çıkartan, başka kültürlere ve coğrafyalara duyduğum ilgiyi fark etmemi sağlayan, üzerinde ay-yıldız işareti olan o lacivert renkli belgeyle! Eşimin “Haydi! Paris’e gidelim” sözleriyle başlattığı yolculuk zevki zamanla tutkuya dönüştü ve böylece Avrupa’nın sanatla bütünleşmiş birçok şehri gezgin kimliğimin başlangıç noktalarını oluşturdu.

Paris sokaklarının, müzelerinin, cafelerinin, romantizminin ve dinamizminin bana bulaştırdığı “seyahat virüsü” yüzünden tam on altı yıldır dünyanın birçok köşesini dolaşmaktayım,” diyor Şenay Lüle. İflah olmaz bir gezgin, bir doğa tutkunu ve çağdaş bir ressam olan Lüle, kendi günlüklerinden ve notlarından yola çıkarak duyguları doğrultusunda, samimi bir tavırla, yer yer öyküye dönüşen bir anlatım tarzıyla ilginç bir yolculuğa çıkartıyor okuru.Bunu yaparken de tarihin, gelenek ve göreneklerin, sanatın izlerini göz ardı etmiyor.

Adalar-Ulkesinden-Sahra-ColuneFas, Mali, Burkina Faso, Mısır, Tayland, Vietnam, Kamboçya ve Endonezya’daki izlenimlerini aktarırken, bazen Mısır Müzesi’nin mumyaları arasından, Dogon kabilesinde izlediği animist bir törenden, Marakeş’in riyadlarından, çöl şehri Timbuktu’nun kumlarla kaplı sokaklarından, Bangkok gecelerinden, bazen de Kamboçya’daki yüzen köyden, Ho Chi Minh’in mütevazi evinden, Sulavesi adasında katıldığı tuhaf bir cenaze merasiminden sesleniyor okura.

Adalar Ülkesinden Sahra Çölüne

Şenay Lüle Dizisi: Çağdaş Türk Yazarları Türü: Gezi Kitabı Cilt Bilgisi: Karton Kağıt Bilgisi: 2. Hamur Basım Tarihi: Mart 2012 Sayfa Sayısı: 217 Kitap Boyutları: 13,5×21 cm ISBN No: 978-605-127-415-7 Barkod No: 9786051274157 Etiket Fiyatı: 22 TL

Satın almak için tıklayınız.

Güneydoğu Asya ve Afrika’nın bu tanınmış ve tanınmamış ülkelerine ilgi duyanları egzotik ve gizemli atmosferinin içine çeken sıra dışı bir gezi kitabı. Bir içsel yolculuk Adalar Ülkesinden Sahra Çölüne. Şenay Lüle1959 yılında Mustafakemalpaşa, Bursa’da doğdu.

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Ana Sanat Dalından mezun oldu. Uluslar arası Plastik Sanatçılar Derneği üyesidir. Yaşayan Sanatçılar Ansiklopedik Sözlük, Bahariye Sanat Yayınları – Çeyrek Asırdan Taşanlar, Ajans Türk Matbaası – “Contemporary Masters Arts Books Volum V- USA” eserleri yayımlandı. Las Vegas-Güney Nevada Sanat Müzesinde üç adet eseri daimi sergiye dahil edildi.

şenay lüle

Çalışmalarına kendi atölyesinde devam eden ressam, aynı zamanda farklı kültürlerin izinde 18 yıldır dünyanın birçok köşesini dolaşmaktadır. Şimdiye kadar kırküç  ülke dolaşmışsa da Afrika ve Asya kıtasında gelişmekte olan ve en az gelişmiş 8 ülkeye yaptığı seyahatlerindeki izlenimlerini ve anılarını, samimi bir üslupla “Adalar Ülkesinden Sahra Çölüne” isimli kitabında toplamıştır.

“Timbuktu’da Güneşle Kucaklaşma-Mali”  isimli gezi yazısıyla Hürriyet Gazetesi 10.Yıl Gezi Yazısı Yarışmasında ikincilik ödülü alan Lüle, yeni bir gezi kitabının hazırlığı içerisindedir. Makaleleri:

Ejderhanın Denize İndiği Körfez – Halong”  Hürriyet Gazetesi Seyahat eki
İspanya’nın Taş Mücevheri – Toledo” Hürriyet Gazetesi Seyahat eki

6 YORUMLAR

    • Böylesi seyahat kitaplarının artması ne sevindirici. Ülkemizin kitapevlerinde gezi kitaplrı ile ilgili rafı bulmak zor, bulsak da kitaplar bir elin parmaklarını geçmiyor.

      Şenay’ın deneyimlediği yerler ile ilgili bilgileri okumak keyifli olacak. Kitabımın gelmesini bekliyorum.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here